Info

Aké sú výhody repy a mrkvy?

Aké sú výhody repy a mrkvy?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Aj keď si môžete myslieť, že repa je fialová a mrkva ako oranžová, nie je tomu tak vždy. Zlatá repa je žltooranžovej farby a mrkva sa dodáva aj v bielej, žltej a červenkastočervenej farbe. Obe tieto zeleniny pomôžu rozžiariť tanier a zvýšiť príjem základných živín.

Výživa

Mrkva a repa sú veľmi výživné. 1 šálka porcie nakrájanej mrkvy obsahuje iba 50 kalórií a poskytuje 3,4 gramov vlákniny alebo 14 percent dennej hodnoty, ako aj 12 percent DV pre vitamín C, 11 percent DV pre draslík, 407 percent DV pre vitamín A a 20% DV pre vitamín K. Fiber znižuje vaše riziko srdcových chorôb, vysokého cholesterolu a zápchy; vitamín C je dôležitý pre tvorbu nových buniek a hojenie rán; a draslík vám pomáha udržiavať zdravé hladiny krvného tlaku. Potrebujete vitamín A na správne fungovanie orgánov a imunitného systému a vitamín K je dôležitý pre zrážanie krvi. Repa obsahuje o niekoľko kalórií viac, z toho 58 na porciu a podobné množstvo vlákniny a vitamínu C. Nie sú veľkým zdrojom vitamínu A, ale obsahujú o niečo viac draslíka ako mrkva a sú vynikajúcim zdrojom kyseliny listovej. , čo predstavuje 37 percent DV na porciu. Folát je potrebný na tvorbu DNA a hrá úlohu v metabolizme.

Výhody repy pre zdravie

Jedlá repa môže pomôcť zlepšiť hladinu cholesterolu, znížiť hladinu celkového cholesterolu a triglyceridov a zvýšiť hladinu lipoproteínu s vysokou hustotou alebo dobrého cholesterolu. Podľa štúdie na zvieratách uverejnenej v publikácii „Farmacia“ v roku 2011. Predbežný výskum ukazuje, že betanín je látka, ktorá dáva červenej farbe repy, aby sa znížilo riziko rakoviny, podľa článku uverejneného v dokumente „Protirakovinové látky v lekárskej chémii“ v roku 2011. Repa môže tiež zlepšiť váš beh, vďaka čomu môžete bežať rýchlejšie s menej vnímanou námahou z dôvodu vysokej množstvo dusičnanov, ktoré obsahujú, podľa štúdie uverejnenej v „Vestníku Akadémie výživy a dietetiky“ v apríli 2012. Dusičnan je zlúčenina tvorená dusíkom a kyslíkom, ktorá sa nachádza v niektorých rastlinách.

Výhody pre zdravie mrkvy

Vysoký obsah vitamínu A v mrkve pomáha udržiavať vaše oči zdravé, pretože vitamín A hrá kľúčovú úlohu vo videní a konzumácia mrkvy môže tiež pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb a rakoviny. Podľa článku uverejneného v publikácii „Komplexné recenzie v potravinách“ Veda a bezpečnosť potravín “v marci 2010. Môže to byť spôsobené ich rozpustným a nerozpustným obsahom vlákniny a zmesou účinných fytochemikálií alebo rastlinných chemikálií, ktoré obsahujú.

Dôležité informácie

Počas varenia mrkvy a cukrovej repy sa môže znížiť množstvo vitamínov B a vitamínu C, ktoré obsahujú, možno ich budete chcieť naparovať aspoň čiastočne, namiesto toho, aby ste ich vždy jedli surové. Štúdia uverejnená v „Výžive výživy“ v decembri 2007 zistila, že dusením tejto zeleniny sa zvýšilo množstvo žlčových kyselín, ktoré by sa mohli viazať v porovnaní s ich konzumáciou v surovom stave, čo môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a riziko rakoviny a srdcových chorôb.