Info

Aké sú prínosy zeleru pre prietok krvi?

Aké sú prínosy zeleru pre prietok krvi?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Len 18 kalórií na porciu - približne 1 šálka - zeler - vytvorí príjemne chrumkavé občerstvenie, ktoré sa ľahko zmestí do diéty s kontrolovaným obsahom kalórií. Ponúka celý rad základných živín, vrátane draslíka a horčíka, dvoch minerálov dôležitých pre fungovanie nervov a svalov. Zeler tiež poskytuje živiny prospešné pre váš kardiovaskulárny systém a vitamíny a minerály, ktoré potrebujete pre zdravý prietok krvi.

Vitamín A

Zeler slúži ako dobrý zdroj vitamínu A, živiny dôležitej pre zdravý prietok krvi. Vitamín A hrá úlohu pri vývoji nových krviniek, vrátane vývoja červených krviniek - ktoré prenášajú kyslík v krvi - a bielych krviniek, ktoré cestujú okolo vášho tela a bojujú proti infekciám. Hrá tiež úlohu pri zabezpečovaní toho, aby sa vaše srdce mohlo normálne a účinne vyvíjať krvou cez vaše telo. Podávanie zeleru vám poskytne 494 medzinárodných jednotiek vitamínu A - 21 percent odporúčaného denného príjmu pre ženy a 16 percent pre mužov, podľa odporúčaní pre príjem stanovených lekárskym ústavom.

Vitamín K

Konzumácia zeleru prospieva krvnému toku vďaka obsahu vitamínu K. Vitamín K ovplyvňuje krvné bunky, nazývané krvné doštičky, ktoré regulujú hrúbku krvi. Regulácia hrúbky krvi je dôležitá pre zdravý prietok krvi, pretože príliš tenká krv môže viesť k nadmernému krvácaniu, ktoré môže narušiť normálny prietok krvi do vašich tkanív. Naproti tomu príliš silná krv vedie k krvným zrazeninám, ktoré fyzicky blokujú prietok krvi. Každá dávka zeleru sa môže pochváliť 32 mikrogramami vitamínu K. To prispieva 26% k odporúčanému dennému príjmu vitamínu K pre mužov a 36 percent pre ženy, podľa Ústavu medicíny.

Kyselina listová

Hladiny kyseliny listovej zelerov podporujú zdravý prietok krvi reguláciou hladín homocysteínu, toxickej aminokyseliny, vo vašom krvnom obehu. Homocysteín negatívne ovplyvňuje zrážanie krvi, prispieva k zúženiu tepien a narúša správnu dilatáciu krvných ciev - tri faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú prietok krvi. Folát znižuje hladinu homocysteínu jeho premenou na netoxické zlúčeniny. Konzumácia zeleru vám poskytne 40 mikrogramov folátu alebo 10 percent odporúčaného denného príjmu.

Ostatné živiny

Zeler tiež poskytuje malé množstvo ďalších živín dôležitých pre zdravý prietok krvi. Jeho obsah železa podporuje zdravé fungovanie červených krviniek, pretože železo tvorí súčasť proteínu, ktorý tieto bunky potrebujú na prenos kyslíka do svojich tkanív. Obsahuje tiež nejaký vitamín C, výživnú látku, ktorá spevňuje steny ciev a drží ich pohromade. Udržiavaním krvných ciev neporušený vitamín C bráni prerušeniu toku krvi, ktoré by sa mohlo vyvinúť v dôsledku prasknutia krvných ciev.