Recenzia

Pravidlá pre bowling


Bowling na sviečky bol vynájdený v Worcesteru v štáte Massachusetts v roku 1880 a je najobľúbenejší v Novej Anglicku a východnej Kanade. Podobne ako v prípade štandardných 10-kolíkových bowlingov ponúka bowlingová sviečka náročnú alternatívu. Napríklad podľa Medzinárodnej asociácie bowlingových bowlingov nikto nezískal dokonalú hru 300 v bowlingových bowlingoch v sankcionovanej hre do roku 2011. Krátky pohľad na pravidlá vás pripraví na vyskúšanie tohto športu.

Fyzické kontrasty s 10 kolíkmi

Guľa na bowlingovú guľu má hladký povrch bez dier. Váži 2 libry, 7 uncí alebo menej a má maximálny priemer 4 1/2 palca. 10 kolíkov je 15 3/4 palca vysoké a 2 15/16 palca široké cez stred, potom sa trochu zužujú na oboch koncoch. Maximálna hmotnosť špendlíka je 2 libry, 8 oz, takže každý špendlík je o niečo ťažší ako lopta. Kolíky sú umiestnené v štyroch radoch, rovnako ako v prípade štandardných bowlingov, ale kolíky, ktoré boli vyrazené počas rámu, sa neodstránia až do konca ťahu hráča, pokiaľ sú kolíky úplne za čiarou mŕtveho dreva, keď sa prestanú pohybovať. Špendlíky pred čiarou alebo dotýkajúcou sa čiary - ktorá začína 24 palcov pred čapom hlavy - sa odstránia skôr, ako sa hráč znova otočí.

Pravidlá bodovania

S výnimkou prípadného tretieho hodu v každom ráme - známeho tiež ako „box“ - kuželka na sviečky používa rovnaký systém bodovania ako štandardná 10-kolková kuželka. Hra - alebo reťazec - sa skladá z 10 snímok, v ktorých nadhadzovači hádžu až tri gule na snímku. Bowers dostanú jeden bod za každý kolík zrazil počas rámu plus bonusové body po bodovaní úderov a náhradných dielov. Hráč nadhadzovača musí zraziť všetkých 10 kolíkov prvou hodinou rámu, aby dosiahol zásah. Hráč dostane 10 bodov v rámci plus celkový počet kolíkov, ktoré boli vyradené s nasledujúcimi dvoma hodmi v nasledujúcom rámci alebo snímkach. Hráč bowleru, ktorý zrazí všetkých 10 kolíkov dvoma loptičkami, získa kredit za rezervu, ktorá má hodnotu 10 bodov plus počet kolíkov porazených ďalším hodom, ktorý sa vyskytuje v nasledujúcom rámci. Nadhadzovači, ktorí nezvracajú všetky kolíky dole na prvých dvoch zvitkoch, potom vezmú tretí zvitok a získajú jeden bod za každý zviazaný špendlík počas rámu. Všetci nadhadzovači hodia presne tri gule do 10. rámu. Hráč, ktorý začína s úderom, musí urobiť ďalšie dve lopty, aby určil svoje bonusové body. Rovnako tak bowler, ktorý skóruje rezervku v poslednom ráme, hodí treťou loptou, aby dokončil svoje skóre.

Technika

Hráči sa valia zozadu za faulovanou čiarou a lopta musí zasiahnuť jazdný pruh skôr, ako dosiahne čiaru lobu 10 stôp. Štandardné doručenie pravou rukou obsahuje tri kroky. Hráč drží loptu pred jeho telom s ľavou nohou mierne posunutou. Spúšťa loptu, zatiaľ čo pomocou prvého kroku ľavou nohou privádza loptu späť k druhému kroku, potom loptu vystrelí naspodok uvoľnenia a zároveň posúva ľavú nohu dopredu. Začiatočníci by mali loptu otáčať rovno, pretože krivky je ťažké regulovať. Pretože je lopta ľahšia ako štandardná bowlingová loptička, existuje väčšia šanca, že lopta hodená do žľabu sa odrazí od pruhu a zrazí niektoré špendlíky. Tieto kolíky sa nezapočítavajú do skóre hráča.

Etiketa

Počas hry by mali všetci hráči sedieť, okrem bowlingu. Ak sú dvaja nadhadzovači pripravení hádzať súčasne, hráč na pravom pruhu by mal hrať ako prvý. Každý nadhadzovač v zápase by mal dokončiť svoju hru predtým, ako ktorýkoľvek nadhadzovač začne inú hru.

Nastavenie ligy

Hráči, ktorí sa zaujímajú o zostavenie bowlingovej ligy pre sviečky, by sa mali najprv rozhodnúť, koľko tímov sa zúčastnia a koľko bowlingov bude hrať pre každý tím. Okrem toho by mali ligoví funkcionári zvážiť, kedy a koľko zápasov by sa mali hrať, aké postupy sa použijú v prípade neprítomnosti nadhadzovača a či stanovia hendikepy.

Zdroje