Recenzia

Beží pri posilňovaní


Beh a powerlifting sú dve činnosti, ktoré sa na prvý pohľad nemusia zdať zvlášť dobré. Väčšina bežcov trénuje čisto na fitnes, má za cieľ udržiavať svetlo, aby sa znížilo napätie v kĺboch ​​a trávila väčšinu času na cestách alebo búšením na bežiacom páse. Powerlifters sa na druhej strane zaoberajú čisto silou, najmä na troch konkurenčných výťahoch - drepy, deadlifts a bench pressy - a mohli by mať pocit, že beh môže vysávať svoju energiu na silový tréning. Avšak za predpokladu, že trénujete rozumne, môžete bežať počas tréningu zameraného na powerlifting a vidieť vynikajúce výsledky v oboch.

Silový tréning pre bežcov

Mnohí bežci tradične veria, že všetko, čo potrebujú, aby sa urýchlilo, je školenie. Silový tréning si však získava na význame v bežiacej komunite. V kombinácii s vytrvalostným tréningom môže program silového tréningu zlepšiť jazdnú ekonomiku a zvýšiť rýchlosť, hovorí Mackenzie Lobby, tréner a scenárista a tréner v časopise „Running Times“. Dve cvičenia na posilňovacie cvičenie na spodnej časti tela - drepy a mŕtve sedadlá - budujú a posilňujú svaly a kĺby nôh a znižujú riziko poranení kolena, bedra a členku. Podľa kliniky Mayo môže silový tréning tiež pomôcť kontrolovať vašu hmotnosť, čo je pri behu nevyhnutné, pretože nechcete, aby sa telesná hmotnosť príliš zvyšovala, pretože to znamená, že musíte počas kurzu niesť väčšiu váhu.

Beží na Powerlifters

Pre powerliftery je hlavným cieľom budovanie sily, najmä na troch konkurenčných výťahoch. Powerlifters sa však obávajú aj svojej úrovne zdatnosti. Zosilňovacie stretnutia a školenia môžu byť náročné a ak nemáte vysokú úroveň kondície, budete zápasiť bez ohľadu na to, ako silní ste. Podľa Maki Riddingtona, tréner sily a majiteľ Maki Fit Bootcampov, všeobecná fyzická pripravenosť alebo GPP, je veľká časť tréningu silového zdvíhania. GPP zahŕňa akékoľvek cvičenie, ktoré zvyšuje vašu vytrvalosť a pracovné kapacity, ako napríklad beh. Beh tiež spaľuje kalórie - medzi 240 a 633 za 30 minút, podľa Harvard Medical School - takže je to skvelý spôsob, ako môžu powerliftery spaľovať extra kalórie, keď znižujú hmotnosť pri stretnutí.

Potenciálne nevýhody

Akékoľvek nevýhody vyplývajú najmä zo snahy urobiť príliš veľa v ktorejkoľvek disciplíne. Beh môže byť stresujúci pre vaše kĺby - najmä pre kolená a noví bežci musia byť opatrní, aby to nepreháňali. Ak ste powerlifter s vysokou hmotnosťou, možno budete chcieť zvážiť rýchle prechádzky pred tým, ako budete pokračovať v prevádzke. Podobne by bežci, ktorí nikdy predtým necvičili silu, mali začať postupne a požiadať o pomoc kvalifikovaného trénera alebo trénera silového zdvíhania. Pokúsiť sa zdvihnúť príliš ťažké, príliš skoro a zlou technikou, je recept na zranenie.

Programovanie

Možno budete musieť mierne znížiť objem tréningu, aby ste sa mohli zotaviť z oboch disciplín. Každý týždeň vykonajte tri powerliftingové sedenia - jednu sediacu sedačku, jednu lavicu a jednu mŕtvu ťah. Urobte svoje hlavné cvičenie vypracovaním ťažkej sady troch až šiestich opakovaní a potom vykonajte tri pomocné cvičenia pre tri sady po ôsmich až desiatich opakovaniach. Pre drepy robte výpady, kučery nôh a predĺženia chrbta. V prípade lisov na lavičky robte riadky, brady a poklesy a pri mŕtvych ťahoch vykonávajte závesné zdvihy nôh, tuhé končatiny a zvyšky lýtok. Vykonajte dva cykly týždenne, pokiaľ možno v oddelených dňoch, do vášho posilňovacieho postupu. Začnite iba s 20 minútami postupným tempom a snažte sa pridať päť minút týždenne, pričom sa budete cítiť pohodlnejšie, keď sa budete cítiť pohodlne.