Recenzia

Ako pomáha beh pomôcť dýchaciemu systému?


Zdraví ľudia aj ľudia s pľúcnymi ochoreniami zažívajú pri cvičení lepšiu kvalitu života. Aeróbne cvičenie, vrátane behu, vám môže pomôcť dosiahnuť a udržať si zdravú váhu, zvýšiť zdravie srdca a znížiť riziko vzniku chronických chorôb, ako je cukrovka, a zároveň udržiavať zdravé pľúca.

Zmeny dýchania počas behu

Srdce a pľúca vstupujú do činnosti pri behu. Pľúca dodávajú telu kyslík, prvok potrebný pre rast buniek a energiu. Ak je v tele kyslík spracovávaný, vytvára sa oxid uhličitý. Tento odpadový plyn je pri výdychu pľúc vylúčený z tela. Srdce dodáva do svalov kyslík. Svaly pracujú počas cvičenia ťažšie, napríklad pri behu, čo vyžaduje, aby telo spotrebovalo viac kyslíka, a preto vytváralo viac oxidu uhličitého. Na uspokojenie tohto zvýšeného dopytu sa musí rýchlosť dýchania zvýšiť na asi 40 až 60 dychov za minútu, až asi 15-krát v pokoji. Počas opakovaných aeróbnych cvičení, ako je beh, sa zvyšuje potreba kyslíka v hlavných svalových skupinách. To zvyšuje kyslíkovú kapacitu pľúc a posilňuje svaly pľúc.

Prevádzková a aeróbna kapacita

Aeróbna kapacita sa používa na meranie zdravia a schopností celého srdcovo-dýchacieho systému vrátane krvných ciev, srdca a pľúc. Vaša aeróbna kapacita je množstvo kyslíka, ktoré používajú svaly počas cvičenia. Vyššia aeróbna kapacita naznačuje vyššiu úroveň aeróbnej kondície a ľudia s vysokou aeróbnou kapacitou môžu bežať rýchlejšie a dlhšie ako ostatní. Pravidelná prevádzka môže zvýšiť fungovanie pľúc a aeróbnu kapacitu.

Beh a astma

Ľudia s astmou môžu mať z aeróbneho cvičenia prínos, vrátane behu. Nedávna štúdia uverejnená v "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine" potvrdila, že 30 minút aeróbneho cvičenia, ako je beh, vykonávané trikrát týždenne, môže významne zlepšiť kontrolu astmy. Hoci astma môže byť vyvolaná cvičením u niektorých ľudí, iní, ktorí majú svoj stav pod kontrolou, môžu pomocou behu zlepšiť celkové zdravie pľúc a posilniť dýchacie svaly.

Časový harmonogram zlepšovania zdravia dýchacích ciest

Aj keď množstvo behu potrebné na zlepšenie respiračného zdravia závisí od telesnej hmotnosti, veku a celkového zdravia človeka, aeróbne aktivity by sa mali vykonávať najmenej tri až päť dní v týždni. Počas chodu by sa malo zachovať 60 až 85 percent maximálnej srdcovej frekvencie počas 20 až 60 minút, aby sa dosiahol maximálny prínos pre dýchacie cesty.