Info

Výhody pitnej Gatorade


Od svojho uvedenia na trh v roku 1965 sa spoločnosť Gatorade stala lídrom v odvetví výroby nápojov pre šport. Začalo to skromne ako hydratačný nástroj pre futbalistov, ktorí sa snažia vyrovnať s teplom a vlhkosťou tréningov a pretvorilo sa na užitočný tréningový nástroj pre športovcov všetkých tvarov a veľkostí.

Tekutina

Udržiavanie rovnováhy tekutín u fyzicky aktívnych ľudí je stále výzvou. Počas cvičenia môže telo stratiť značné množstvo vody a tieto straty sa zosilňujú v prostrediach nad 85 stupňov Fahrenheita. Ako ochutený nápoj môže Gatorade zvýšiť dobrovoľnú konzumáciu tekutín, pretože chutnosť je kľúčovým faktorom pri výbere nápojov. V teplých podmienkach môže jednotlivec počas dvojhodinového školenia ľahko stratiť 4 litre tekutiny. Pitná voda Gatorade pomáha doplňovať straty tekutín a udržiava správnu hydratáciu, najmä v suchom podnebí Arizony.

Sodík

Sodík je v Gatorade dôležitou výživnou látkou, pretože pomáha udržiavať rovnováhu elektrolytov a poskytuje nutkanie na pitie. Nápoj je formulovaný tak, aby obsahoval koncentráciu sodíka podobnú koncentrácii normálneho potenia. Sodík je primárny elektrolyt stratený potom; preto je výmena kritická. 8-uncová porcia pravidelného Gatorade poskytuje 110 miligramov sodíka. Extra sodné formulácie sú dostupné pre jednotlivcov, ktorí sú náchylní na svalové kŕče.

Draslík

Draslík je ďalší hlavný elektrolyt nachádzajúci sa v Gatorade, aj keď jeho celková koncentrácia je v porovnaní so sodíkom pomerne nízka. Straty draslíka v pote sú iba zlomkom strát sodíka, a preto 8-uncová porcia Gatorade poskytuje iba 30 miligramov draslíka. Napriek menším množstvám je výmena draslíka dôležitá pri dlhodobom cvičení trvajúcom viac ako 90 minút. Draslík pracuje so sodíkom, aby udržal správnu rovnováhu tekutín a tiež pomáha spúšťať elektrické impulzy, ktoré signalizujú svalom sťahovať sa a relaxovať.

Sacharidy

Gatorade je najvhodnejší pre činnosti, ktoré sú intenzívne alebo časovo náročné. Počas týchto typov cvičenia majú svaly úžitok z dodatočnej energie uhľohydrátov. Gatorade je formulovaný tak, aby poskytoval také množstvo uhľohydrátov, ktoré je dostatočné na podporu energie bez toho, aby vyvolalo gastrointestinálne ťažkosti. Koncentrácia uhľohydrátov v Gatorade je 6 percent, čo je zvyčajne dobre znášané počas fyzickej aktivity. Americká vysoká škola športovej medicíny tvrdí, že koncentrácie uhľohydrátov nápojov vyššie ako 8 percent spomalia čas vyprázdňovania žalúdka. Štandardná 20-uncová fľaša Gatorade poskytuje 35 gramov uhľohydrátov a predstavuje množstvo tekutiny, ktoré je možné pohodlne konzumovať počas jednej hodiny fyzickej aktivity. Ovocné šťavy, limonády a iné sladené nápoje majú často koncentráciu uhľohydrátov vyššiu ako 10 percent.