Recenzia

Subluxácia pliec v kulturistike


Kulturisti musia trénovať s postupne ťažšími váhami, aby vytvorili väčšie svaly. Preto existuje pokušenie tlačiť obálku a zdvíhať nadmerne ťažké závažia, čo môže viesť k poraneniu pretrénovaním. Okrem toho, ak vykonávate cvičenie s nesprávnym tvarom, alebo pravdepodobne upadnete alebo máte nejaký druh nehody počas tréningu, môžete utrpieť zranenie, ako je napríklad subluxácia ramena alebo čiastočná dislokácia.

Definícia

Vaše rameno je guľôčkový kĺb, v ktorom je guľová časť na konci humeru - kosť horného ramena - ktorá zapadá do objímky na okraji lopatky alebo lopatky. Silná sila, ako je ťažká váha alebo nadmerné zaťaženie ramena, môže vytiahnuť guľu z objímky a spôsobiť jej dislokáciu. Ak lopta na chvíľu opustí soket, potom sa okamžite presunie späť na svoje miesto, došlo k čiastočnej dislokácii, známej tiež ako subluxácia.

Príznaky

Pretože rameno je iba dočasne vykĺbené, možno si nie ste istí, či došlo k subluxácii. V závislosti od závažnosti zranenia budete pravdepodobne cítiť bolesť a vaše rameno sa môže cítiť uvoľnené, slabé alebo znecitlivené. Ihneď navštívte lekára, ak si myslíte, že ste počas silového tréningu podstúpili subluxáciu. Rýchle opatrenia môžu pomôcť znížiť dlhodobé následky zranenia.

Počiatočné ošetrenie

Lekári majú rôzne možnosti liečby subluxácií v závislosti od závažnosti dislokácie a toho, či bolo poškodené okolité mäkké tkanivo. Vaše rameno môže byť vložené do praku alebo do podobného imobilizačného zariadenia. Môže vám byť nariadené, aby ste niekoľko dní liečili vaše rameno ľadom alebo teplom a podľa potreby užívali lieky proti bolesti. Čiastočná dislokácia pravdepodobne nebude vyžadovať chirurgický zákrok, pokiaľ sa stav nezopakuje, ale pravdepodobne budete poučení, aby ste si rameno odpočinuli po určitú dobu.

Rehabilitácia

Váš lekár alebo fyzioterapeut odporučí rehabilitačný program podľa vašich potrieb. Je pravdepodobné, že ľahké poranenia začnete čo najskôr po zranení, aby ste si udržali rozsah pohybu a pomohli vysporiadať sa s akýmkoľvek tkanivom jazvy, ktoré sa vytvorí. Pravdepodobnejšie budú nasledovať agresívnejšie úseky, pravdepodobne vrátane niektorých ľahkých váh. Ďalší krok by mal zahŕňať posilňovacie cvičenia potom, čo ste dosiahli plný rozsah pohybu. Ak lekár alebo terapeut súhlasí, nechajte trénera vykonať silový test na ramene, aby ste identifikovali oblasti slabosti. Vaše ramená sú zložité kĺby, ktoré sa otáčajú ďalej ako kĺb v tele. Ramená môžu byť silné v jednom type pohybu, ale v druhom slabšie.

Prevencia

Dobrou správou pre kulturistov je, že silné ramenné svaly znižujú pravdepodobnosť, že budete trpieť subluxáciou ramien. Ak utrpíte takéto zranenie, možno budete chcieť vyšetriť svoju cvičebnú rutinu, aby ste zistili, či ste zanedbali svaly ramena, ako sú svaly deltového svalstva a rotátora. V opačnom prípade posúdte príčinu svojho zranenia, aby ste mohli podniknúť preventívne kroky. Ak ste pretrénovaný, buďte opatrnejší pri svojej váhe. Ak dôjde k nehode, čestne si prečítajte okolnosti - alebo prediskutujte nehodu s certifikovaným trénerom - aby ste zistili, či ste boli nedbalí, potom podniknite kroky, aby ste zabránili opakovaniu nehody.