Recenzia

Fakty o futbalových kopačkách


Futbalová zarážka je nevyhnutnou súčasťou vybavenia väčšiny hráčov. Napriek svojej dôležitosti väčšina hráčov na svoju obuv nepremýšľa. O hrotoch, ich histórii a svetových rekordoch až po pravidlá o hrotoch a dostupných druhoch je však skutočne veľa známe.

Histórie

Najstaršia známa kopačka patrila v 16. storočí anglickému kráľovi Henrymu VIII. Ale až v 19. storočí boli vyvinuté prvé hroty. Tieto príchytky pozostávali z ťažkých kožených pracovných čižiem s oceľovými prstami, z ktorých boli do podrážky vtiahnuté kovové cvočky kvôli trakcii. Moderná futbalová zarážka bola vyvinutá v 20. rokoch 20. storočia s príchodom vymeniteľných cvočkov.

Pravidlá

Prekvapivo zákony zákonov - pravidlá, ktorými sa riadi futbal v medzinárodnom meradle - nevyžadujú, aby hráči nosili kopačky. Pravidlá vyžadujú, aby hráči nosili obuv. Mnoho konkurenčných futbalových hráčov sa rozhodlo nosiť kopačky, keď hrajú na prírodnej tráve, môžu sa však rozhodnúť používať trávnikovú obuv, keď hrajú na umelom trávniku. Deti a rekreačný hráč sa môžu rozhodnúť radšej nosiť tenisky ako kopačky.

Svetový rekord

V roku 2009 nadácia US Soccer Foundation stanovila svetový rekord pre najdlhšiu reťaz futbalových kopačiek. Tam bolo 11 904 klipy zviazané spolu, čo prekonalo predchádzajúci záznam 10 500 klipy. Záznam bol uvedený na konferencii Národnej asociácie futbalových trénerov Ameriky v St. Louis, Missouri. Kliešte boli potom venované znevýhodneným deťom.

Druhy

Existujú tri rôzne typy príchytiek, navrhnuté pre rôzne povrchy. Mäkké zemné zarážky majú odnímateľné kolíky alebo čepele, ktoré sa líšia veľkosťou a sú určené pre mäkké polia. Pevné príchytky majú do podrážky topánky zabudované kolíky alebo čepele, ktoré sú určené pre typické polia s normálnym množstvom daných povrchu. Tvrdé zemné zarážky majú desiatky malých úchopov cez chodidlo, aby zabezpečili trakciu na extrémne tvrdom teréne a umelom trávniku.