Recenzia

Čo nosia futbalisti


Futbal je jednoduchá hra, ktorá si vyžaduje malé vybavenie. Existuje však niekoľko základných položiek, ktoré musia všetci hráči nosiť. Zákony hry, ktoré boli pravidlami vytvorenými Radou pre medzinárodný futbalový zväz, ktorými sa riadi futbal, určujú, že hráči musia nosiť dres, kraťasy, chrániče holení, ponožky a obuv. Pravidlá navyše zakazujú nebezpečné veci.

Trikot

Od hráčov sa vyžaduje, aby nosili dres s rukávmi. Rukávy môžu byť dlhé alebo krátke. Hráč môže nosiť tielko pod košeľu, rukávy tielka však musia zodpovedať farbe rukávov dresu. Farba dresov oboch tímov musí byť odlišná od seba navzájom aj od rozhodcov - tiež brankári musia nosiť dres odlišný od ostatných hráčov alebo funkcionárov.

Šortky

Pri futbale musia hráči nosiť kraťasy, nie nohavice. Môžu mať na sebe spodné nohavice alebo pančucháče pod svoje krátke nohavice, ale farba spodných nohavíc alebo pančucháče sa musí zhodovať s krátkymi nohavicami hráča.

Chrániče holení

V roku 1990 FIFA - organizácia, ktorá riadi pravidlá futbalu - stanovila povinnosť holennej stráže pre všetkých hráčov. Podľa zákonov hry musia holenné chrániče „poskytovať hráčovi primeraný stupeň ochrany“ podľa rozhodnutia rozhodcu. Môžu byť vyrobené z gumy, plastu alebo z „podobného vhodného materiálu“.

Ponožky

Futbalové ponožky sú pančuchové nohavice. Musia úplne zakrývať holenné chrániče hráča. Ak ponožka hráča v priebehu hry klesne, rozhodca ho požiada, aby si opravil ponožky.

Obuv

Futbaloví hráči musia nosiť obuv - druh obuvi nie je v právnych predpisoch stanovený. Väčšina hráčov, najmä tých konkurencieschopných, bude nosiť futbalové kopačky, ktoré poskytujú hráčovi dobrú priľnavosť na trávniku. Malé deti alebo príležitostní hráči môžu jednoducho nosiť bežecké topánky alebo tenisky.

Zakázané položky

Futbalisti majú zakázané nosiť na ihrisku akékoľvek oblečenie alebo vybavenie, ktoré by mohlo byť pre nich alebo pre nich nebezpečné. To zahŕňa všetky druhy šperkov. Rozhodca a jeho asistenti prekontrolujú výbavu všetkých hráčov pred vstupom na ihrisko, aby sa ubezpečili, že je to bezpečné.