Recenzia

Sprinter vs. Distance Runner


Beh je bežnou formou fyzického cvičenia. Často sa používa ako metóda na chudnutie a dosiahnutie pozoruhodných atletických výkonov. Mnoho ľudí sa snaží zistiť, ako rýchlo alebo ako dlho môžu bežať. Športovci sa často zúčastňujú súťaží na dlhé vzdialenosti alebo sprintu. Sprinting a beh na dlhé vzdialenosti sú zásadne odlišné, ale každá z nich má zvláštne vlastnosti, ktoré si vyžadujú dobrú fyzickú zdatnosť a tréning.

Definícia

Sprintery a bežecké trate spravujú rôzne preteky. Sprintové preteky pokrývajú relatívne krátke vzdialenosti, ako napríklad pomlčky 100, 200 a 400 metrov. Diaľkové preteky pokrývajú také vzdialenosti ako 5 000 metrov, 10 000 metrov a maratóny, ktoré sú zvyčajne vzdialené viac ako 22 míľ. Optimálny výkon v pretekoch na veľké vzdialenosti vyžaduje vytrvalosť a zvyčajne štíhlu postavu.

Výcvik

Cieľom fyzického tréningu je pripraviť vaše telo na určité fyzické aktivity, ktoré si vyžadujú mimoriadne úsilie. Pretože šprinty a beh na dlhé vzdialenosti sú dve rôzne fyzické aktivity, ich vzdelávacie programy sa líšia. Sprinty sa zameriavajú predovšetkým na silový tréning alebo anaeróbne cvičenie, ktoré môže poháňať rýchle výbuchy rýchlosti a sily. Krátke a intenzívne intervalové tréningy sú bežné tréningové činnosti sprinterov. Tréningový program pre bežcov na dlhé vzdialenosti pozostáva väčšinou z relatívne ľahkých a predĺžených cvičení na zlepšenie vytrvalosti.

Fyziológie

Vaše telo sa prispôsobuje typu fyzického cvičenia, ktoré pravidelne vykonávate, aeróbne vs. anaeróbne. Svaly bežcov na dlhé vzdialenosti majú vysokú hladinu svalových vlákien s pomalým zášklbom, ktoré sú určené na vytrvalosť. Sprinty majú vyššiu hladinu svalových vlákien s rýchlym zášklbom, ktoré sú navrhnuté pre rýchlosť a silu. V závislosti od metódy tréningu môžu bežci zmeniť pomer svalových vlákien s pomalým a rýchlym zášklbom. Článok z roku 2012 z "Journal of Strength and Condition Research Research" naznačuje, že tréning môže zmeniť zloženie svalových vlákien športovca.

Bezpečnosť

Sprinty a bežci na veľké vzdialenosti čelia rôznym rizikám zranenia. Pretože sprinting spôsobuje silný tlak na svaly, sprinters sú často vystavené riziku akútnych zranení, ako je napríklad natiahnutý sval hamstringu. Štúdia uverejnená v „British Journal of Sports Medicine“ naznačuje, že šprintéri sú veľmi zraniteľní pri zraneniach pri ochromení. Bežci na dlhé vzdialenosti sú vystavení riziku postupnejších zranení, ako sú bolesť kolena, dlahy holennej kosti, dehydratácia, svalové kŕče a popáleniny od slnka. Správne vybavenie, výcvik a bezpečnostné opatrenia sú nevyhnutné, aby sa predišlo zraneniam pri šprinte aj pri jazde na veľké vzdialenosti.