Recenzia

Ako začať získavať tvar po rozšírenej chorobe


Dlhodobé ochorenie môže narušiť vašu telesnú kondíciu, čo znemožňuje cvičenie a vyčerpáva vašu silu. Po týždňoch alebo mesiacoch choroby by ste mali začať pomaly, keď sa vraciate do svojej kondičnej rutiny. Naplánujte si postupnú prestavbu svojej kondície a buďte pripravení na neúspechy.

Krok 1

Poraďte sa so svojím lekárom. Ako dlho bude trvať návrat do cvičenia a do akej miery je cvičenie bezpečné, bude sa veľmi líšiť v závislosti od vašej choroby. Poranenia svalov a kostí si môžu vyžadovať pomalé užívanie počas niekoľkých mesiacov, zatiaľ čo infekcia alebo vírus môžu znamenať, že ste trochu slabší ako obvykle. Problémy so srdcom však môžu vyžadovať, aby ste počas cvičenia zostali opatrní. Váš lekár môže vykonať záťažový test, požiadať vás, aby ste počas cvičenia sledovali srdcový rytmus, alebo vám dá iné odporúčania, aby ste sa uistili, že ste schopní bezpečne cvičiť.

Krok 2

Jedzte zdravú výživu. Ak ste sa predtým, ako ochoreli, pokúšali schudnúť, môžete byť v pokušení začať znova rezať kalórie. Avšak zníženie vášho kalorického príjmu môže oslabiť imunitný systém a predĺžiť dobu zotavenia, preto sa vyhnite diéte, kým vám to lekár nepovolí. Namiesto toho sa zamerajte na jesť šesť až deväť porcií ovocia a zeleniny a chudých bielkovín, ako sú ryby a orechy. Piť veľa vody. Eliminujte nadbytočné kalórie a stále zdravú stravu vyhýbaním sa sladkým nápojom a nezdravému občerstveniu, ako sú zemiakové lupienky.

Krok 3

Natiahnite sa niekoľko dní, než sa budete chcieť vrátiť na cvičenie. Rozťahovanie zvýši prietok krvi do svalov a upozorní vás na možné problémy, ako sú bolesti v niektorých kĺboch. Pokračujte v rozťahovaní, keď znova získate svoju silu.

Krok 4

Vráťte sa k upravenej verzii cvičebného postupu. Začnite s piatimi až 10 minútami každý deň pri nízkej intenzite. Ak ste bežcom, skúste chôdzu alebo jogging. Každý deň pridajte niekoľko minút cvičenia, až kým sa úplne nevrátite k predchádzajúcemu tréningu.

Tip

  • Mali by ste vykonávať kardiovaskulárne cvičenia, ako je chôdza, skákanie cez švihadlo a jogging, a silový tréning, ako je napríklad vzpieranie.