Recenzia

Znamená Stretch Marks znamenať, že priberám?


Strieborné značky sú ľahko rozpoznateľné, najmä keď sú úplne nové. Majú tendenciu byť červenej alebo fialovej farby a vytvárajú rovnobežné čiary naprieč oblasťami tela, ako sú žalúdok, zadok, chrbát a ruky. Aj keď ľudia s nadváhou môžu dostať strie, existujú aj iné dôvody.

Ako sa tvoria značky Stretch

Keď sa stredná vrstva pokožky, dermis, v priebehu času natiahne, majú tendenciu tvoriť sa napnuté značky. To narušuje normálnu tvorbu kolagénu v pokožke a derma sa rozkladá pozdĺž stresových línií. Krvné cievy v derme sa začínajú prejavovať cez vrchnú vrstvu kože, nazývanú epidermis. To poskytuje strie ich počiatočnú tmavú farbu, hoci krvné cievy v priebehu času ustupujú späť do dermy, takže farba mizne. Pretože epiderma nemá silnú oporu z dermy pozdĺž strihových čiar, línie majú tendenciu byť zdvihnuté a vyzerajú vrásky.

Zdvíhanie činiek

Akékoľvek zväčšenie veľkosti vášho tela môže viesť k strie, nielen k nárastu tuku. Keď zdvíhate závažia a vaše svaly sa zväčšujú, pokožka okolo týchto svalov sa napína. To môže viesť k striám, ktoré sú často viditeľné na chrbte paží alebo na hornej časti stehien. Genetika tiež hrá faktor; Ak máte rodinnú históriu strie, bez ohľadu na dôvod, je väčšia pravdepodobnosť, že ich budete rozvíjať.

Lekárske problémy

Niektoré lieky môžu zvýšiť vaše šance na vznik strie. Steroidné pleťové krémy, napríklad hydrokortizón, môžu znížiť množstvo kolagénu vytvoreného v pokožke. Rovnako môžu užívať perorálne kortikosteroidné tablety, ak sa užívajú počas niekoľkých mesiacov. Príznaky, ktoré sa objavujú, keď nepriberáte na váhe alebo svalovej hmotnosti, môžu byť príznakom zdravotného problému, ako je Cushingov syndróm alebo Marfanov syndróm. Ak máte obavy z náhleho výskytu strií, poraďte sa so svojím lekárom.

Pomáhame Stretch Marks

Keď cvičíte na čerpanie a chcete sa vyhnúť strie, udržujte pokožku dobre zvlhčenú, aby zostala pružnejšia. Výrobky obsahujúce kakaové maslo alebo bambucké maslo fungujú dobre, aby zabránili strie, aj keď žiadne mlieko nemôže dlhodobo bojovať proti genetike. Keď sa objavia strie, môže pomôcť pri užívaní krémov s vitamínom C alebo trením krémov s obsahom vitamínu C cez oblasť alebo si môžete u dermatológa skontrolovať ošetrenie pomocou kyseliny glykolovej.