Recenzia

Pomáha strečing stuhnutým svalstvom u starších ľudí?


Strata svalovej hmoty a pružnosti pri starnutí môže viesť k bolestivej stuhnutosti svalov. Keď sa vaše svaly cítia stuhnuté a napnuté, môže to brzdiť vašu schopnosť vychutnať si celý rad pohybov a normálnych denných aktivít. Protahovacie cviky vám môžu pomôcť znížiť alebo odstrániť stuhnutosť svalov a zároveň poskytnúť mnoho ďalších výhod.

Výhody protahovacích cvičení

Americká rada pre cvičenie uvádza 10 dôvodov, prečo vykonávať protahovacie cvičenia a klesajúca tuhosť je na prvom mieste zoznamu. Ale to nie je jediný dôvod, prečo by ste mali starnúť, aby ste do svojho kondičného režimu zahrnuli protahovacie cvičenia. Protahovacie cvičenia vám pomôžu udržať dobrý rozsah pohybu a rovnováhy. Obidva tieto výhody pomáhajú zlepšovať držanie tela a môžu znižovať riziko pádu z úrazu. Tuhé svaly spôsobené nedostatočným používaním alebo nedostatočným napínaním po tréningu je možné napraviť každodenným vykonávaním jednoduchých napínacích cvikov. Dokonca aj 10 minút denne vám môže pomôcť zvýšiť pružnosť a pružnosť svalov.

Pred a po cvičení

Strečing pred a po tréningu je nevyhnutný, ak sa chcete starnutím vyhnúť svalovej stuhnutosti a zraneniu. Pred začatím cvičenia naťahujte svoje svaly. Pred natiahnutím kráčajte alebo sa pohybujte okolo 10 až 15 minút, aby ste sa ubezpečili, že vaše svaly sú dostatočne zohriate, aby sa počas napínania nestiahli alebo nezranili. Po ukončení cvičenia, či už idete pešo, plávate alebo robíte cvičenia na stoličkách, vám 10 minút naťahovania pomôže vyhnúť sa stuhnutosti po tréningu.

Cvičenia na napínanie svalov

Tai chi a joga sú dva typy cvičení, ktoré vám môžu pomôcť vyhnúť sa alebo zmierniť stuhnutosť svalov. Ak chcete zvýšiť výhody týchto cvičení, zoberte triedu s priateľmi na sociálny prvok. Obe formy cvičenia môžete vykonávať aj doma cvičebným DVD. Okrem toho môžete vykonávať jednoduché naťahovacie cvičenia na začiatku alebo na konci dňa alebo kedykoľvek, keď chcete pracovať na odľahčení tuhosti a zvyšovaní flexibility. Postavte sa za stoličku a vydržte v rovnováhe, pričom jednu nohu zdvíhajte 3 až 4 palce nad zem. Nakreslite kruhy vo vzduchu tak, že chodidlo prebehne osemkrát jedným smerom a potom osemkrát prepnete smer. Tento úsek vykonajte na obidvoch stranách predtým, ako sa presuniete na kruhy ramien. Postavte sa tak, aby vaše nohy mali bokovú šírku od seba, a zdvihnite ruky po bokoch, až kým nebudú v jednej rovine s vašimi plecami. Pohybujte rukami dopredu, aby ste vytvorili malé kruhy, prípadne ich nechajte zväčšiť. Cvičenie opakujte, zatiaľ čo kruhy robíte dozadu. Urobte 20 kruhov dopredu a 20 dozadu.

Ďalšie úvahy

Skôr ako začnete s naťahovaním, poraďte sa so svojím lekárom. Podobne, ak svalová bolesť alebo stuhnutosť pretrváva aj pri dôslednom napínaní, odhaľte príčiny s lekárom. Okrem napínania, silový tréning a kardiovaskulárne cvičenia vám môžu pomôcť zvýšiť svalovú silu a flexibilitu, spolu so zlepšením vašej energie a výdrže. Žiaden typ cvičenia nie je kúzelnou guličkou, ale keď sa použijú spolu, môžu vám pomôcť starnúť sa o dobrú fyzickú zdatnosť.