Recenzia

Čo je to Surat Shabd Yoga?


Jóga ako metóda a sprievodca životom má zložitú škálu foriem a štýlov. Mnoho ľudí pozná školy Iyengar, Ashtanga a Vinyasa, ktoré predstavujú niektoré z prístupov k praktizovaniu jogy, ktoré prispôsobujú telo, myseľ a ducha fyzickými pózami. Jóga Surat Shabd je meditatívna prax, ktorá sa zameriava na koncepciu vnútorného svetla a zvuku. Môže vám pomôcť zažiť relaxačnú reakciu nevyhnutnú na zníženie stresu.

Pôvod a výhody

„Surat“ znamená pozornosť. „Shabd“ znamená slovo. V kresťanských evanjeliách, ako aj v spisoch svätých a mystikov, ako je Rumi, Kabir a Guru Nanak, zakladateľ sikhizmu, sa pojem Boží ako „slovo“ alebo zdravý princíp nachádza. Meditáciu Surat Shabd však môžete praktizovať bez ohľadu na vaše náboženské presvedčenie. Na začiatku 20. rokov 20. storočia klinické štúdie Dr. Herberta Bensona na Harvardskej univerzite zistili, že meditácia vyvoláva relaxačnú odpoveď, ktorá má výrazný vplyv na fyzické zdravie. Ako zistil Benson, meditácia mení fyzické a emocionálne reakcie na stres. Znižuje krvný tlak a srdcový rytmus a uvoľňuje svalové napätie. Ako doplnok k cvičeniu na držanie tela jogy alebo k akémukoľvek cvičebnému režimu je Surat Shabd jedným z mnohých spôsobov meditácie, ktoré môžu pomôcť vášmu telu bojovať proti stresu každodenného života. Môže vám pomôcť mať učiteľa, ktorý vás prevedie touto praxou.

Praxe

Podľa Darshana Singha, známeho učiteľa Surat Shabd, „ktokoľvek môže mať túto skúsenosť.“ Konečným cieľom Surat Shabda je vstrebávanie vedomia do nebeského zvuku a vnútorného svetla, a to sa dosahuje tak, že sa počas meditácie odvádza vaša pozornosť od vášho tela, čo je prax nazývaná „umieranie počas života“. Ako zdôrazňuje Benson, každá technika, ktorá uvoľňuje telo a upriamuje vašu pozornosť od duševnej činnosti, je prospešná pre vaše zdravie. Môžete sa zamerať na frázu alebo zvuk ako „Om“ alebo na jediný bod v oku vašej mysle. V triedach Surat Shabd učiteľ ukazuje žiakom, ako meditovať o vnútornom zvuku a metódach, ako obrátiť pozornosť dovnútra a nahor. Počas meditácie v podstate priťahuje lekár pozornosť od všetkých fyzických vstupov do tela, napríklad od očí a úst, a zameriava sa na vnútorné tretie oko v strede čela.

Skúsenosť

Učiteľ a majster Darshan Singh v rozhovore pre časopis „Yoga Journal“ hovorí, že to, čo by ste mohli zažiť počas meditácie Surat Shabd, je podobné fyzickému procesu umierania. Popisuje odstránenie pocitu z dolných končatín, ako je znecitlivenie nôh a nôh, ktoré putuje po tele, po ktorom nasleduje strata zmyslov. Singh hovorí, že ak sledujete zomierajúcu osobu, oči sa na konci otočia smerom dovnútra a nahor a na konci pozornosti alebo vedomia opustí fyzické telo. Hovorí, že počas spánku ideme týmto spôsobom upútať pozornosť, ale ráno si túto skúsenosť nemôžeme spomenúť. V meditácii Surat Shabd praktizujúci hovoria, že v stave plného vedomia získate skúsenosti so smrťou a zlúčením so svetlom a zvukom.

Základná meditačná technika

Učitelia Surat Shabd povzbudzujú študentov, aby meditovali skoro ráno pred raňajkami a tesne pred spaním v noci. Učitelia odporúčajú nájsť pohodlné miesto na sedenie a môžu byť na stoličke s rovným operadlom. Pohodlie je rozhodujúce, pretože musíte relaxovať a upútať pozornosť od svojho tela. Zatvorte oči a zamerajte pozornosť na stred tmavej obrazovky, ktorú teraz vidíte v oku vašej mysle, a predstavte si, že obrazovka je asi 8 až 10 palcov od vášho čela. A čo je najdôležitejšie, pri zaostrovaní držte oči a čelo uvoľnené. Svetlo a farby nakoniec nahradia vnútornú tmu. Relaxácia je životne dôležitá. Každodenná prax zvyšuje vašu schopnosť vstúpiť do stavu hlbokej relaxácie, čo môže byť prínosom pre vaše celkové fyzické a duševné zdravie. Podľa Benson-Henryho inštitútu by meditácia, ktorá vás uvoľní, mala byť „rovnako súčasťou vášho dňa ako čistením zubov“.