Recenzia

Plávanie ako anaeróbne cvičenie


Plávanie sa môže zdať menej intenzívne ako cvičenie, ako je beh alebo jazda na bicykli, ale nenechajte sa zmiasť: Voda vám môže poskytnúť intenzívne cvičenie na spaľovanie kalórií a srdce. Začlente do cvičebného programu anaeróbne cvičenia na plávanie, aby ste si vybudovali svoju výdrž, stimulovali spaľovanie tukov a urýchlili tréning.

O anaeróbnom cvičení

Anaeróbne cvičenie sa zvyčajne vzťahuje na krátke impulzy cvičenia s vysokou intenzitou, ktoré vás privedú do stavu dýchavičnosti. Len Kravitz a Lance Dalleck, profesori na University of New Mexico, vysvetľujú, že použitie termínu ЂњЂњanaerobicЂќ na opísanie tohto typu cvičenia je trochu zavádzajúce. Anaeróbne znamená, že vaše svaly sú zbavené kyslíka, čo výskum ukazuje, že to, čo sa stane, keď cvičíte na extrémne vysokej intenzite. Anaeróbne cvičenie skôr predstavuje bod, v ktorom sa vaše telo prepne na iný, menej efektívny palivový systém - glykolytický systém. Príkladom anaeróbneho cvičenia by mohol byť 200 metrov bežecký šprint, maximálna sada klieští alebo 50 metrov freestyle plávanie.

Aeróbne plávanie

Vytrvalostné plávanie - stále 20 minút alebo dlhšie - má aeróbny charakter. Tento typ cvičenia sa napojuje na dlhý, pomaly horiaci energetický systém, ktorý vám umožní pokračovať po dlhú dobu. Ak robíte početné kolá v bazéne miernym tempom, plávate pomocou aeróbneho systému.

Anaeróbne plávanie

Ak chcete urobiť anaeróbne plávanie, musíte pracovať viac ako obvykle. Po miernom zahriatí pozostávajúcom z niekoľkých kôl pomalým a jemným tempom urobte medzi štyrmi až 10 50-metrovými šprintmi pomocou zdvihu podľa vášho výberu. Freestyle a motýľ sú účinné pri zvyšovaní srdcového rytmu, ale môžete použiť aj výrazný úder alebo mozgovú príhodu. Medzi každým zápasom môžete pohodlne plávať na 50 metrov.

Alternatívy

Na presun do anaeróbneho bodu môžete použiť iné pohyby. Intenzívne upravujte vodu alebo vykonávajte intenzívne hlboké joggingovanie po dobu 30 až 90 sekúnd alebo intenzívne hlboké joggingové šprinty na zvýšenie srdcovej frekvencie do bodu, v ktorom máte pocit, že potrebujete zastaviť a odpočinúť si. Ak nie ste kompetentným plavcom, beh alebo rýchla chôdza v bazéne sú účinným spôsobom, ako zvýšiť srdcový rytmus na úroveň dychu. Odpor vody je väčší ako odpor vzduchu, takže musíte robiť tvrdšie práce, aby ste vykonávali základné pohyby, ktoré pomáhajú zvyšovať srdcový rytmus.