Recenzia

Desať výhod stravovania dobre vyvážených raňajok

Desať výhod stravovania dobre vyvážených raňajok


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Raňajky môžu byť naozaj najdôležitejšie jedlo, ktoré jete každý deň. Po niekoľkých hodinách spánku potrebuje vaše telo palivo, aby sa rozbehlo, a ak mu nezabezpečíte, môže mať škodlivé účinky. MayoClinic.com uvádza, že raňajky pomáhajú pri chudnutí a zvyšujú vašu koncentráciu a povedomie ráno. Ak chcete zo svojho ranného jedla vyťažiť maximum, vyberte si z ponuky rôznych výživných jedál, ktoré zahŕňajú bielkoviny, celé zrná, nízkotučné mliečne výrobky a ovocie a zeleninu.

Lepšia koncentrácia

Štúdia uverejnená vo vydaní „Fyziológia a správanie“ z júna 2011 dospela k záveru, že ľudia, ktorí jedia raňajky, majú lepšiu kognitívnu funkciu ako tí, ktorí ju nemajú. Jedáci raňajok sú vo všeobecnosti produktívnejší a pohotovejší a majú lepšie zručnosti na riešenie problémov.

Jedzte zdravšie celý deň

Začínajúc dňom vyváženými raňajkami sa tiež nastavuje tón pre zvyšok jedla a občerstvenia. Fyziologicky sa rozhodujete vedome jesť výživné potraviny po celý deň, takže s väčšou pravdepodobnosťou si vyberiete zdravé jedlo pre ďalšie jedlá.

Vylepšená metabolická funkcia

Stravovanie raňajky pomáha udržiavať váš metabolizmus v chode celý deň, ale najmä po obede. Podľa Dr. Mike Roussella v časopise „Shape“ „efekt druhého jedla“ nastane, keď dôjde k biochemickému posunu vo vašom tele, ktorý pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi po obede. Inými slovami, to, čo jete na raňajky, má priamy vplyv na to, ako sa cítite po obede, a jesť zdravé raňajky znamená, že sa budete cítiť lepšie poobede.

Kontrola hmotnosti

Môžete si myslieť, že vynechanie ranného jedla vám pomôže schudnúť, ale v skutočnosti má opačný účinok. Jesť výživné raňajky s bielkovinami a vlákninami vám pomôže zostať plnšie dlhšie, takže nemáte chuť na desiatu.

Viac energie

Vyvážené raňajky vám tiež poskytnú viac energie a zvýšia pravdepodobnosť, že sa budete zúčastňovať fyzických aktivít. Podľa MayoClinic.com, jesť správne raňajky obnovuje vyčerpané zásoby glykogénu, čo je hlavný spôsob, ako vaše telo ukladá glukózu pre neskoršie použitie. Vaše zásoby glukózy v zásobe zase poskytujú energiu, ktorú potrebujete na fyzické aktivity.

Dolný cholesterol

Možnosti zdravých raňajok môžu mať tiež vplyv na hladinu cholesterolu. Celé zrná, ktoré sú súčasťou výživných raňajok, obsahujú vlákninu z potravy, ktorá vám pomôže zvýšiť hladinu cholesterolu. MayoClinic.com v skutočnosti považuje ovsené vločky za jedno z najlepších potravín na zníženie cholesterolu, ktoré môžete jesť.

Posilnite svoj imunitný systém

Pretože veľa raňajkových jedál obsahuje antioxidanty a vitamín C, spolu s ďalšími dôležitými vitamínmi a minerálmi, prospeje vám aj váš imunitný systém. Jesť raňajky, ktoré zahŕňajú potraviny, ako sú bobule, orechy a citrusové plody, môžu pomôcť predchádzať chorobám od bežnej nádchy až po rakovinu.

Udržiavanie hladín cukru v krvi

Jesť vyvážené raňajky vám pomôže stabilizovať hladinu cukru v krvi po celý deň. Pomôže vám to udržiavať zdravú energetickú hladinu a vyhnúť sa zrážkam, ktoré prichádzajú s jedením alebo nezdravým jedlom.

Tráviace zdravie

Jedným z najlepších spôsobov, ako udržať vaše zdravie v trávení na správnej ceste, je jesť potraviny obsahujúce vlákninu a raňajky sú ideálnym časom na konzumáciu týchto potravín. Celé zrná, podobne ako zrná nachádzajúce sa v ovsených vločkách, otrubách a iných raňajkách, majú veľa vlákniny, ktorá pomáha udržiavať dobré tráviace zdravie. Snažte sa jesť 14 gramov vlákniny na každých 1 000 kalórií, ktoré konzumujete.

Posilňovač nálady

Podľa Bell Institute sú ľudia, ktorí jedia raňajky, tiež menej postihnutí depresiou a úzkosťou. Jesť výživne vyvážené jedlo vám môže pomôcť udržať vašu náladu na rovnomernom kýle, čím sa znižuje pravdepodobnosť kolísania nálady. U detí rovnaká skupina zistila, že tí, ktorí jedli raňajky, mali pozitívnejší postoj k škole a mali menšiu pravdepodobnosť problémov s disciplínou.