Recenzia

Cvičenia Tibialis Anterior


U rekreačných bežcov a ďalších športovcov sa často vyvinie syndróm stredného tibiálneho stresu. Táto bolesť dolných končatín, bežne nazývaná holenná dlaha, môže byť dôsledkom pretrénovania a podľa článku z roku 2009 v časopise „Aktuálne recenzie v muskuloskeletálnej medicíne“ sa môže častejšie vyskytnúť u bežcov, ktorí nadmerne prechovávajú. Ovládanie pronácie môže byť kľúčom k účinnej liečbe a prevencii týchto bežcov. Posilnenie prednej časti holennej kosti je dôležitou súčasťou tejto stratégie.

O prednom Tibialisovi

Predný sval holennej kosti je ukotvený k horným dvom tretinám holennej kosti a prichytáva sa na vnútornej časti chodidla v blízkosti oblúka. Kontrakcia tohto svalu spôsobuje dorsiflexiu a inverziu chodidla. Inými slovami, spôsobí to, že chodidlo sa otočí a vstúpi. Praktickejšou funkciou svalu je pomôcť riadiť pristátie chodidla počas chôdze a behu. Keď päta dopadne na zem, zostávajúca časť chodidla sa jemne zníži na zem pomocou kontrakčnej tibialis anterior. Slabosť tohto svalu výrazne zvyšuje silu prenášanú cez nohu a nohu, keď sa oblúk pri každom kroku náhle zrúti. Takéto nadmerné opakujúce sa sily môžu viesť k syndrómu stredného tibiálneho stresu.

Izometrické cvičenia

Pri výbere cvičenia na rehabilitáciu pri zraneniach pri športe sa potenciálne prínosy z cvičenia porovnávajú s potenciálom, ktorý má za následok zhoršenie zranenia. Izometrické cvičenia často predchádzajú dynamickejším posilňovacím cvičeniam. Richard Schafer vo svojej knihe „Aplikovaná fyzioterapia v Chiropraxe“ obhajuje včasné používanie izometrických cvičení, aby sa zabránilo ďalšiemu oslabeniu a potenciálnej svalovej atrofii, pričom sa zabráni intenzívnejším činnostiam. Chôdza na päte je dobrým izometrickým cvičením pre prednú časť holennej kosti. Keď stojíte, zdvihnite prsty na nohách tak vysoko, ako je to možné, a pomaly kráčajte po miestnosti bez toho, aby ste nechali prsty na nohách.

Sústredené cvičenia

Sústredené cvičenie je také, pri ktorom sa sval sťahuje, keď sa sťahuje. Ako príklad si predstavte kučeravé činky. Ak je vhodné aplikovať odpor prostredníctvom rozsahu pohybu, môžete prejsť na sústredené cvičenia. Pokiaľ ide o prednú časť holennej kosti, skúste si okolo chodidla omotať dĺžku elastického pruhu alebo trubičky. Posaďte sa na podlahu s nohou natiahnutou pred vami a druhým koncom kapely alebo hadičkou zakotvenou v nehybnej polohe. Potom zatlačte prsty na nohách smerom k telu proti elastickému odporu. Tento pohyb zopakujte do bodu miernej únavy vo svale.

Excentrické cvičenia

Počas excentrického cvičenia sa zapojený sval predlžuje pri sťahovaní, napríklad keď znížite ťažkú ​​váhu na podlahu. Pre svoju tibialis anterior môžete vytvoriť excentrické cvičenie cvičením z kopca. Vyberte si pomerne strmý stupeň a choďte veľmi pomaly dole. Pokúste sa zveličiť polohu špičky nahor, keď sa päta dotkne. Potom pomaly preneste nohu dopredu, keď na túto končatinu prenesiete svoju plnú váhu. Mali by ste rýchlo začať cítiť úsilie pozdĺž predných častí holení. Pred prechodom späť na prevádzkové činnosti by mal byť predný tibialis dobre výkonný pri excentrickom zaťažení.