Recenzia

Tipy na zvýšenie obsahu bielkovín a kalórií na plnú tekutú stravu


Váš lekár vám môže dať na plnú tekutú stravu pred alebo po lekárskom zákroku a je nevyhnutné, aby ste dôsledne dodržiavali jeho pokyny. Plná tekutá strava zahŕňa potraviny, ktoré sú prirodzene tekuté alebo tekuté pri izbovej teplote. Medzi najviac povolených potravín patrí napínaná polievka, vývar, mlieko, zmrzlina, džús a sóda. Môžete tiež mať niektoré druhy zmesových a namáhaných jedál na plnom tekutom jedle. Pridanie určitých zložiek do tekutých potravín pomáha zvyšovať obsah bielkovín a zvyšuje kalórie.

Prášky

Miešanie práškov do vývaru alebo pudingu, ako aj ich primiešanie do vášho smoothie zvyšuje kalorie aj bielkoviny. Sušené mlieko, prášok na okamžité raňajky alebo bielkovinové prášky prichádzajú v rôznych príchutiach a dokonale sa hodia do tekutých jedál. Napríklad proteínový prášok má asi 50 kalórií a 5 gramov proteínu na polievkovú lyžicu. Keďže pri používaní bielkovinových práškov môže byť ľahké prejsť na príjem bielkovín, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako tento doplnok pridáte do svojej stravy.

Nut Butters

Arašidové, mandľové alebo sójové maslo má každá približne 100 kalórií a 7 gramov bielkovín na polievkovú lyžicu. Tieto potraviny nie sú tekuté, ale môžete ich pridať do tekutých potravín v mixéri, aby ste zvýšili kalorický obsah a obsah bielkovín. Zmiešajte vanilkový mrazený jogurt, mlieko, čokoládový sirup a svoje obľúbené orechové maslo v mixéri, aby ste získali kokteil s čokoládovým orechovým maslom. Vyhnite sa odrodám, ktoré majú orechové pevné látky alebo sú označené ako „robustné“.

Jedlo pre deti

Zmiešajte poháre detskej stravy na báze mäsa v mixéri s vývarom, zohrejte ju na sporáku a vychutnajte si ju ako druh napínaného duseného mäsa. Jedna 2 1/2 unca pohára detskej výživy na báze hovädzieho mäsa dodáva do vašej stravy 70 kalórií a 8 gramov bielkovín. Odrody kuracieho, šunkového a morčacieho mäsa, kojenecká výživa poskytujú približne rovnaké množstvo kalórií a bielkovín.

Silken Tofu

Hodvábny tofu je veľmi mäkký druh tofu, ktorý má konzistenciu pudingu. 4-uncová porcia hodvábneho tofu má 75 kalórií a 7 gramov bielkovín. Pridajte hodvábne tofu do smoothies, mliečnych kokteilov alebo pudingu. Zmiešajte hodvábny tofu s pomarančovým džúsom a mliekom, aby sa vytvoril krémový pomarančový smoothie. Ak máte chuť na niečo pikantné, zmiešajte hodvábne tofu s kuracím alebo hovädzím vývarom. Po zahriatí zmesi na sporáku získate chutnú hustú polievku.

Obavy

Skôr než si sami doplníte kalórie a bielkoviny, overte si to u svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Váš lekár vás môže požiadať o konkrétny diétny plán na prípravu tela na chirurgický zákrok alebo regeneráciu. Ak ste podstúpili črevný chirurgický zákrok, zvýšenie príjmu bielkovín môže spôsobiť, že sa vaše telo vylieči dlhšie, pretože bielkoviny môžu byť pre váš tráviaci trakt zložité.