Info

Aké sú výhody Padmasany?


V padmasane alebo lotosovej póze prekrížite nohy a umiestnite svoje nohy do krčkov v bokoch, pripomínajúce zložené lístky lotosového kvetu - priaznivý symbol v mnohých učeniach jogy. Padmasana, hlavná sedacia póza na meditáciu v joge, vyžaduje otvorené boky, zdravé kolená a dôslednú prax. Dosiahnutie lotosového postoja vás neurobí lepším jogínom alebo duchovnejším človekom, ale ponúkne niektoré výhody tým, ktorí ho môžu dosiahnuť.

Výhody jogy

Sedíte v padmasane na meditáciu, pretože to prirodzene pomáha predĺžiť chrbticu - udržanie nedotknutej polohy tela. Podľa online publikácie „Jógový denník“ niektoré tradičné texty jogy pripisujú padmasane s prebudeným kundaliní alebo latentnej energii, ktorá zostáva stočená na spodnej časti chrbtice. Prebudenie vašich kundaliní vás údajne otvára určitým mystickým zážitkom a vyššiemu fyzickému a duchovnému vedomiu. Z fyziologického hľadiska pomáha padmasana tiež otvárať boky, vďaka čomu sú k dispozícii ďalšie pózu z jogy, ako sú napríklad sedadlá a záhyby.

Fyzické výhody

Neuskutočnili sa žiadne vedecké štúdie o konkrétnych účinkoch sedenia v padmasane, ale filozofia jogy hovorí, že pomáha upokojiť mozog. Póza môže tiež stimulovať prietok krvi do panvy, chrbtice, brucha a močového mechúra. Napína šľachy a väzy okolo kolien a členkov. Pretože pomáha otvárať spodnú časť tela, môže u niektorých zmierniť menštruačné bolesti a môže vás tiež pripraviť na pôrod.

Pomocník pre Sciaticu

Sciatica sa prejavuje ako bolesť, mravenčenie, znížená citlivosť alebo slabosť nôh spôsobená tlakom alebo poranením sedacieho nervu. Intenzita príznakov sa u jednotlivých osôb líši, ale môže byť dosť závažná. Lotosová póza vám pomôže napnúť boky a hlboký sval zadku nazývaný piriformis. Piriformis syndróm - charakterizovaný napätím v tomto malom svale - môže byť príčinou ischiadickej bolesti.

Dôležité informácie

Štruktúra bedra alebo kolena vám môže zabrániť dosiahnuť lotosový postoj. Mnoho ďalších pozícií ponúka terapeutické a predpokladané duchovné výhody padmasany. Môžete meditovať v jednoduchom sede alebo vo virasane - známej tiež ako hrdinská póza, v ktorej sedíte na holení s ohnutými kolenami. Pózy ako pol holub, oheň a šťastné dieťa prispievajú k otvorenejším bokom. Tieto pózy, ako aj väčšina stojacich postojov, sa tiež týkajú šliach kolien a členkov. Sediaci motýľ alebo baddha konasana vám môžu pomôcť stimulovať panvu a močový mechúr. Sciatica sa dá liečiť mnohými ďalšími jogovými pózami, vrátane holuba, jemných zvratov a psa smerujúceho nadol.