Recenzia

Čo je lyžovanie v lyžovaní?


Niektorí lyžiari dávajú prednosť rýchlemu zostupu, zatiaľ čo iní radi oddychujú a užívajú si scenériu, keď prechádzajú po väčšom svahu. V náročných zimných dňoch je cestovanie skvelým spôsobom, ako maximalizovať čas na zjazdovkách a minimalizovať čakanie na lanovke. Cvičenie traverzovania poskytuje skvelé cvičenie na jadro a dolnú časť tela a je to vynikajúca príležitosť zvládnuť paralelné zákruty a ďalšie kontrolované techniky zjazdu.

Definícia

Pri zjazdovom lyžovaní zahŕňa jazda lyžovanie tam a späť kolmo na svah. Keď prejdete na druhú stranu chodníka, odbočíte o 180 stupňov a lyžujete späť na opačnú stranu chodníka. Prejazdy na ľahkých zjazdovkách vám umožňujú vychutnať si pokrytie väčšiny svahu pokojným tempom, zatiaľ čo prechod na ťažšie zjazdovky je vynikajúcou metódou na udržanie kontroly počas celej jazdy.

Správna technika

Začnite jazdiť tak, že smerujete k jednému okraju chodníka, kolmému na zjazdovku, pričom sú vaše lyže rovnobežné. Otočte svoje telo mierne tak, aby sa zjazdové lyže nachádzali ďalej vpred ako zjazdové lyže, a väčšinu svojej hmotnosti položte na zjazdové lyže. Začnite pohybovať posunutím svojej váhy dopredu a otáčaním členkov smerom k svahu, takže vnútorné okraje lyží sú sklonené smerom k kopcu. Akonáhle sa dostanete na ďaleký okraj chodníka, urobte súbežnú odbočku a začnite jazdiť v opačnom smere.

Bezpečné prechádzanie

Pri lyžovaní na prázdnom svahu je jazda veľmi bezpečnou metódou, pretože minimalizuje vašu rýchlosť. Ak zdieľate zjazd s lyžami, ktorí rýchlo jazdia priamo z kopca, môže prechádzanie predstavovať väčšie bezpečnostné riziko, pretože neustále čelíte riziku, že sa vám dostane virtuálna ľudská strela. Keď odbočíte na okraji svahu, pozerajte sa do kopca, aby ste sa uistili, že pobrežie je čisté pred začiatkom ďalšieho prechodu; občas budete musieť zastaviť alebo nakrátko nakloniť viac z kopca, aby ste zabránili pretínaniu cesty iného lyžiara. Pri prejazde rušným, strmým svahom môže byť najlepšie vziať o niečo zvislejší uhol, takže sa menej pohybujete proti dopravnej premávke. Naopak, ak sa ocitnete príliš rýchlo na prudkom svahu, môžete nasmerovať svoje lyže ďalej do kopca, aby ste spomalili svoju rýchlosť, až kým opäť nezískate kontrolu.

Svalová námaha

Prechádzanie poskytuje aeróbne cvičenie so širokou škálou svalov. Neustále zapájanie svalov jadra a nôh počas ich pohybu vyžaduje veľkú aktivitu z vašich vlákien s pomalými zášklbmi, ktoré sú primárne poháňané kyslíkom. Výbušné svalové kontrakcie vyvolané glykogénom potrebné na to, aby ste sa na konci každého priechodu otočili, poskytujú sekundárne anaeróbne účinky na budovanie sily. Prechádzanie poskytuje intenzívne cvičenie pre gluteus maximus, najmä pre lyžiarov, ktorí majú ťažkosti udržať si svoje lyže paralelne. Efektívni súbežní lyžiari majú väčšie výhody pre svaly stehien, lýtok a štvorkolky. Medzi ďalšie svaly, ktoré sa počas priechodu vyvinuli, patria vaše hamstringy, aduktory, šikmé a svaly dolnej časti chrbta.