Recenzia

Klusanie v nohách po dlhej prechádzke


Či už si ich vôbec nevšimnete alebo spôsobujú vážne nepohodlie, šklbanie nôh môže byť nepríjemným pocitom. Po dlhej prechádzke sú tieto svalové kŕče pravdepodobne poslednou vecou, ​​s ktorou sa chcete vyrovnať, tak čo dáva? Existuje niekoľko základných dôvodov, ktoré môžu byť zodpovedné za vaše šklbanie nôh po chôdzi, ale našťastie existuje aj niekoľko metód na ich zastavenie liečením a prevenciou.

Leg Twitches

Zášklby nôh sú formou kŕčov svalu, čo je náhla a nedobrovoľná kontrakcia svalu. Môže sa to stať prakticky kdekoľvek v tele, ale nohy sú najviac náchylné na kŕče. Najpravdepodobnejšie postihnuté oblasti sú najmä teľatá a stehná. Aj keď sa kŕče objavia vo väčšine prípadov niekedy v živote, niektorí ľudia sú náchylnejší na ich prežívanie. Jedným z takýchto skupín sú športovci alebo ľudia, ktorí sa zúčastňujú namáhavých fyzických aktivít, a hoci chôdza je cvičením s nízkym dopadom, dlhé prechádzky môžu zhoršiť kŕče alebo šklbanie.

Príčiny

Presná príčina svalových kŕčov a zášklbov nie je známa, ale existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu byť zodpovedné. U ľudí bez akýchkoľvek chorôb alebo zdravotných problémov môže byť zášklby výsledkom únavy svalov, nesprávneho napínania, nečinnosti alebo intenzívneho cvičenia. Dehydratácia spôsobená nadmerným potením alebo nesprávnym príjmom tekutín môže spôsobiť zášklby a k nepríjemným pocitom môžu tiež prispieť nízke hladiny elektrolytov, ako je vápnik, horčík a draslík.

Liečba

Aj keď mierne formy zášklbov nôh zvyčajne nevyžadujú žiadne ošetrenie, ak je pocit príliš ignorovaný, existuje niekoľko opatrení, ktoré môžete podniknúť. Ak sa zášklby začnú počas chôdze, okamžite alebo čo najskôr zastavte činnosť. Môžete tiež skúsiť jemne masírovať oblasť alebo napnúť sval, aby ste zabránili kontrakcii. Nerozťahujte sa a neuvoľňujte opakovane; radšej držte úsek, kým záškuby neprestanú. Ak to nepomôže, na úzke alebo napäté miesta naneste teplo a na miestach, ktoré sú bolestivé, použite chladný obklad.

Prevencia

Asi najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť nepríjemným zášklbom nôh po dlhých prechádzkach, je vykonať niekoľko preventívnych opatrení. To zahŕňa pitie veľkého množstva tekutín po celý deň, vyhýbanie sa jedlu tesne pred cvičením a obmedzenie spotreby kofeínu. Môžete tiež vyskúšať niekoľko jemných úsekov zameraných na svaly na nohách pred a po chôdzi. Vyskúšajte úsek tela tak, že sa nakloníte dopredu s rukami na stene a jednou nohou pred druhou. Prednú nohu ohnite v kolene, ale zadnú nohu držte rovno so svojou pätou na zemi, aby ste cítili úsek v tele. Natiahnite svoje hamstringy tak, že sediate s nohami natiahnutými priamo pred vami a pomaly sa ohýbajú v páse a siahajú k nohám. Postavte sa vysoko pre štvorhlavý úsek a ohnite sa v kolene, aby ste jednu nohu za sebou priviedli dozadu. Rukou držte nohu na mieste, držte ju na stoličke alebo na inom objekte, aby ste sa v prípade potreby vyrovnali.