Info

Aké sú výhody pražených gaštanov?


Gaštany pochádzajú zo Severnej Ameriky, Európy a Ázie a tradičné kuchyne v týchto regiónoch používajú pražené gaštany. Surové gaštany majú tvrdú kožu obklopujúcu jedlú dužinu, ale po pečení sa ľahšie olúpajú. Gaštany poskytujú vitamín C a folát a môžu mať ďalšie zdravotné prínosy, keď ich budete konzumovať s mierou v rámci zdravej výživy.

Zabráňte priberaniu na váhe

Pečené gaštany vám môžu pomôcť schudnúť alebo zabrániť nárastu hmotnosti kvôli ich relatívne nízkemu obsahu kalórií. Každá unca pražených gaštanov obsahuje 69 kalórií. Podľa informačného centra Mikronutrient Linus Pauling Institute unca väčšiny druhov orechov obsahuje asi 160 až 200 kalórií. Použitie pečených gaštanov v receptoch alebo ich nechanie na desiatu vám môže ušetriť viac ako 100 kalórií za uncu. Táto substitúcia s nižším obsahom kalórií vám môže pomôcť obmedziť celkový príjem kalórií a lepšie kontrolovať hmotnosť.

Znížte krvný tlak

Pečené gaštany poskytujú 168 miligramov draslíka a 1 miligram sodíka v každej unci. Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko mozgovej príhody a ochorenia obličiek a strava s nízkym obsahom sodíka môže pomôcť zabrániť vysokému krvnému tlaku. Ministerstvo zdravotníctva a sociálnych služieb navrhuje, že zdraví dospelí dostanú najmenej 4 700 miligramov draslíka a nie viac ako 2 300 miligramov sodíka denne. Solené gaštany a gaštany v slaných jedlách by sa mali vyhnúť.

Zdroj vlákna

Každá unca pražených gaštanov poskytuje 1,4 g vlákniny. Podľa Mayo Clinic môže diétna vláknina pomôcť znížiť vašu celkovú a nezdravú hladinu cholesterolu LDL. Vlákno môže tiež pomôcť predchádzať zápche a stabilizovať hladinu cukru v krvi. Zdraví dospelí by mali dostať najmenej 14 gramov vlákniny na každých 1 000 kalórií vo svojej strave, ale podľa ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb je priemerný príjem menší ako polovica tohto odporúčania. Môžete mať pečené gaštany na občerstvenie a recepty na obed a večeru, ktoré vám pomôžu splniť odporúčania týkajúce sa príjmu vlákniny.

Dôležité informácie

Po prepichnutí kožou môžete pečiť gaštany na panvici v rúre, aby ste predišli výbuchu. Môžete ich jesť proste alebo namiesto soli alebo cukru pridať bylinky a koreniny. Pečené gaštany majú sladkú a orechovú príchuť, ktorá je ideálna na vypchávanie hydiny. Ďalšími spôsobmi použitia pražených gaštanov sú polievky a dusené mäso. Mletá gaštanová múka môže byť základom chleba a pečiva.