Recenzia

Druhy zdvíhacích cvikov


Zdvíhacie cvičenia posilňujú sval, zachovávajú pružnosť kĺbov a zvyšujú celkovú výdrž. Zdvíhanie sa tiež nazýva cvičenie odporu a vyžaduje opakované tlačenie alebo zdvíhanie stanoveného množstva hmotnosti. Táto váha môže byť voľná váha, napríklad činky alebo kanvica, integrované do zariadenia na vzpieranie alebo do vášho vlastného tela. Zdvíhacie cvičenia namáhajú svaly, čo ich núti k uzdraveniu. Tieto cvičenia nadobúdajú na dôležitosti, keď ľudia starnú a strácajú svalovú hmotu. Správne a dôsledné zdvíhacie cvičenia vám môžu pomôcť udržať alebo získať svalovú hmotu v priebehu času.

Váhy zadarmo

Zdvíhanie voľných závaží zahŕňa presný súbor pohybov tlačiacich alebo ťahajúcich činky, činky alebo kotvové zvony. Zdviháky môžu tiež hojdať kanvicu na cvičenie rôznych svalov. Popri budovaní svalov môžu zdvíhacie cvičenia s voľnou hmotnosťou napomáhať rozvoju rovnováhy počas úsilia o stabilizáciu tela. Voľné závažia napodobňujú pohyby tela používané v určitých športoch, čo potenciálne zvyšuje účinnosť tréningu. Medzi typy cvičení na zdvíhanie bez váhania patria kučery bicepsov, lisy na lavičky, kotvové hojdačky, deadlifts a ohnuté riadky.

Zariadenia na silový tréning

Vybavenie pre silový tréning je zvyčajne ľahké a bezpečné pre začiatočníkov. Zahŕňajú tlačenie alebo ťahanie závažia po stanovenej ceste, zabezpečenie správneho tvaru a predchádzanie zraneniam. Zdviháky, ktoré chcú izolovať konkrétnu svalovú skupinu, môžu pracovať s výstrojom na silový tréning efektívnejšie ako s použitím voľných závaží. Medzi cvičenia na silový tréning patria lisy na lavičky, lisy na nohy, lietajúce hrudníky, sedadlá a ťahadlá.

Cvičenia s telesnou hmotnosťou

Cvičenia s telesnou hmotnosťou zahŕňajú použitie vlastnej telesnej hmotnosti ako odporu voči pohybu. Výhodou týchto cvičení je, že si nevyžadujú nijaké vybavenie, ale umožňujú ich vykonávať kdekoľvek. Cvičenia s telesnou hmotnosťou sú najlepšie pre skúsených zdvihov, ktorí sa naučili správnu formu. Počas cvičenia môžete držať alebo nosiť ďalšiu váhu na zvýšenie svalového stresu. Medzi typy cvičení s telesnou hmotnosťou patria kliešte, kliešte, drepy, výpady, poklesy a skoky.

Nevýhody

Každý typ zdvíhacieho cvičenia má svoje nevýhody. Závažia bez zdvíhania majú potenciál pre zranenie začiatočníkov, najmä pohyby, ktoré vedú k zdvíhaniu hmotnosti nad hlavu. Okrem toho môže byť izolácia špecifických svalových skupín pri voľných hmotnostiach ťažšia. Stroje na silový tréning umožňujú iba jeden typ pohybu a nepracujú na stabilizáciu svalov. Použitie iba telesnej hmotnosti ako odporu môže obmedziť typy zdvíhacích cvičení, ktoré môžete vykonať. Kombinácia všetkých troch typov zdvíhacích cvikov môže pomôcť prekonať nudu pri cvičení a tiež priniesť efektívnejší zdvíhací režim.