Recenzia

Druhy svalov v tele


Sval je zväzok tkanív, ktorý je schopný sťahovania. Hlavnou funkciou svalov je vytváranie sily a spôsobovanie pohybov. Vaše telo má viac ako 600 rôznych typov svalov. Svaly tiež prispievajú k 40 až 50 percentám vašej hmotnosti. Niektoré svaly možno ovládať vedome, zatiaľ čo iné ovládajú automaticky váš mozog. Existujú tri typy svalov: kostrové, srdcové a hladké. Každý typ svalu má odlišné vlastnosti a základné úlohy.

Kostrové svalstvo

Keď ľudia hovoria o svaloch, zvyčajne hovoria o kostrovom svale. Tento typ svalu je pripevnený na vaše kosti prostredníctvom šliach a je to najhojnejšie tkanivo v tele. Kontrakcia kostrového svalstva spôsobuje rôzne pohyby vašej kostry. Kostrový sval je typom svalu, ktorý môžete dobrovoľne kontrolovať. Príkladmi kostrového svalu sú pektoralis major, biceps brachii, deltoid, rectus abdominis a gastrocnemius.

Srdcový sval

Srdcový sval je druh svalového tkaniva, ktoré sa nachádza iba v stenách vášho srdca. Pretože vaše srdce bije viac ako 100 000 krát a pumpuje 7 200 litrov krvi denne, srdcový sval je navrhnutý tak, aby bol vysoko odolný voči únave a poskytoval konzistentné pohyby. Kontrakcia srdcových svalových vlákien vytvára silu, ktorá stlačí vaše srdce - čo ovplyvňuje prietok krvi po zvyšok tela. Keďže je nedobrovoľná, nemáte nad ňou priamu kontrolu.

Hladký sval

Vo vašich dutých orgánoch a krvných cievach sa nachádza hladký sval. Podobne ako srdcový sval nemôže byť hladký sval vedome kontrolovaný. Jeho činnosť je automaticky riadená vaším mozgom. Hoci hladký sval nie je schopný sťahovať sa tak rýchlo ako kostrový sval, je navrhnutý tak, aby bol veľmi elastický. Vyžaduje sa dobrá elasticita na podporu konštantného prietoku krvi a jedla cez vaše krvné cievy a žalúdok. Hladký sval sa nachádza v orgánoch, ako je maternica, močový mechúr a gastrointestinálny trakt.

Cvičenie a rozvoj svalov

Pretože máte priamu kontrolu nad kostrovými svalmi, môžete ich rozvíjať vykonaním fyzického cvičenia. Cvičenie na silový tréning vám umožňuje zvýšiť silu a veľkosť vašich kostrových svalov. Pravidelné cvičenie prospieva aj srdcovým a hladkým svalom. Pravidelné cvičenie pomáha znižovať riziko obezity - ktorá je silne spojená s ischemickou chorobou srdca. Hromadenie tukových látok vo vašich artériách je hlavnou príčinou srdcových chorôb. Pravidelné cvičenie umožňuje srdcu pumpovať krv efektívnejšie po celom tele. Štúdia z roku 2002 uverejnená v Americkom lekárskom zväze (American Medical Association) ukázala, že fyzické aktivity, ako je beh a silový tréning, znižujú riziko koronárnych srdcových chorôb.