Recenzia

Horné a dolné ramená


Ligamenty držia vaše kosti k sebe a posilňujú vaše kĺby. Niekoľko väzy pripevňuje kosť ramena alebo pažu na lopatku, zatiaľ čo iní pripevňujú spodnú časť pažeráka na kosti predlaktia. Mnohé svaly sa pripájajú k humeru a umožňujú, aby sa vaša paže voľne pohybovala vo všetkých smeroch: hore, dole, dozadu, dopredu a zo strany na stranu. Ostatné svaly paže sú zodpovedné za pohyb lakťa.

Ramenné a kolenné kĺby

Niekoľko väzov spája humerus s lopatkou ramena, vrátane glenohumerálnych väzov a koakumerálneho väziva. Ramenné väzy majú tendenciu byť voľné, čo umožňuje voľný pohyb, ale môže tiež spôsobiť nestabilitu. Ligamenty na oboch stranách lakťového kĺbu sa spájajú s pažerákom s kosťami predlaktia. Mediálny kolaterálny väz zosilňuje vnútorný lakť a laterálny kolaterálny väz zosilňuje vonkajší lakť. Stredný kolaterálny väz je často zranený pádom na natiahnutú ruku.

Deltoidy a ramenné svaly

Deltové svaly zakrývajú rameno a paže. Pochádzajú z límcovej kosti a lopatky a vkladajú sa na humerus. Predné deltové svaly zdvíhajú ruky dopredu, bočné deltové svaly zdvíhajú ruky do strán a zadné deltové chrbty zdvíhajú ruky dozadu. Cvičenia zamerané na trénovanie deltoidov zahŕňajú horné lisy a bočné navýšenia. Svaly rotátorovej manžety tiež bežia od lopatky po rameno k vášmu humeru. Posilňujú vaše ramenné väzy a stabilizujú ramenný kĺb.

Ohýbače a extenzory lakťov

Svaly na prednej časti ramena - biceps brachii a brachialis - ohýbajú lakte. Biceps vychádza z lopatky a pripája sa k jednej z kostí predlaktia, polomeru. Keď sa stiahne, nielenže ohne lakť, ale otočí dlaň nahor a tým predlaktie. Brachialis je najsilnejší flexor lakťa. Vedie z humeru na druhú kosť predlaktia, ulnu. Cvičenia, ako sú kučery a riadky, cvičia flexory lakťa. Triceps brachii sval, ktorý sa skladá z troch hláv alebo svalových brušných svalov, pokrýva chrbát hornej časti paže, pričom jedna hlava sa tiež pripája k lopatke. Triceps sa zasunie do dolnej časti a narovnáva lakť. Kliky a poklesy posilňujú triceps.

Ostatné svaly paže

Niekoľko ďalších svalov sa tiež pripája k kosti hornej časti paže. Pektoralis major, veľký sval hrudníka, ťahá vaše rameno za telo. Lavinové lisy a mušky pracujú s prsnými svalmi. Latissimus dorsi, veľký sval chrbta, pritiahne kosť hornej časti paže. Pull-downs a pull-upy zameriavajú vaše latissimus dorsi, spolu s menším svalstvom s podobnou funkciou, teres major. Coracobrachialis, ďalší malý sval, ktorý beží od lopatky po rameno k humeru, vtiahne ruku.