Recenzia

Vodné aeróbne cvičenie s plávajúcimi doskami


Cvičenie v bazéne vám umožní zostať chladné počas horúcich mesiacov a cvičiť bez toho, aby ste poškodili kĺby. Plávanie poskytuje účinné aeróbne, flexibilné a posilňujúce cvičenie, dokonca aj pre jednotlivcov s problémami s artritídou, obezitou alebo pohyblivosťou. Doska na plávanie dodáva vášmu vodnému aerobiku rozmanitosť. Doska môže byť obzvlášť užitočná, ak dobre nekúpete. Pred začatím cvičebného programu sa poraďte so svojím lekárom.

Zahrejte sa a ochladte

Pri použití plávacej dosky máte rôzne možnosti pre troj- až päťminútové fázy zahrievania a ochladzovania. Keď pomaly šliapate vodu, môžete si položiť ruky na dosku kvôli vztlaku. Prípadne si sadnite na plávajúcu dosku a kopajte si nohy, keď mávate rukami vo vode, aby ste udržali rovnováhu a zohriali svaly.

Cvičenie hornej časti tela

Zamestnajte plávajúcu dosku, aby ste zvýšili odolnosť voči vodnému aerobiku. Napríklad držte dosku pred vaším telom a zatlačte ju dopredu vodou, potom ju potiahnite späť k telu. Striedavo držte dosku kolmo k hrudníku a tlačte ju do vody nahor a nadol. Ak držíte plávajúcu dosku vzpriamene v jednej ruke s hornou časťou dosky nad vodou, môžete pred prepnutím dosky na druhú stranu natiahnuť ruku do strany a vytiahnuť ju späť k hrudníku. Začnite s piatimi až desiatimi opakovaniami, ak len začínate, čím viac ich budete zvyšovať.

Cvičenie dolnej časti tela

Ak chcete pracovať iba s dolnou časťou tela, položte svoje horné telo na plávajúcu dosku, keď kopnete nohy do vody. Prípadne držte stranu bazénu s doskou pod nohami. Pred ohýbaním kolien ohnite kolená tak, aby doska priviedla nohy blízko k povrchu. Pri tretej možnosti položte ruky na plávajúcu dosku, keď kráčate po vode, zdvíhajte kolená vysoko a prsty sa dotýkajte iba spodku bazéna. Začnite s piatimi až desiatimi opakovaniami a zvyšujte ich, keď máte schopnosti.

Celotelové cvičenie

Svoje celé telo môžete spracovať kombináciou cvikov hornej časti tela s chôdzou alebo joggingom v hlbokej vode. Ak dobre nekúpete, ľahnite si na plávajúcu dosku a rútte sa rukami pri kopaní nôh. Prípadne posúvajte ruky a udržiavajte rovnováhu, keď stojíte na plávajúcej doske, ohýbajte kolená, aby doska mohla stúpať, a potom ju zatlačte späť nadol. Začnite s piatimi až desiatimi opakovaniami a podľa potreby ich zvyšujte.