Info

Výhody špenátu a vajec na raňajky


Špenát a vajcia môžu byť dobrou alternatívou k raňajkám, ak sa vám nepáčia sladké jedlá, ako sú cereálie alebo palacinky, a ak chcete vyskúšať pikantné jedlo za zmenu. Získanie vysoko kvalitných bielkovín z vajíčok a rôznych esenciálnych minerálov a vitamínov zo špenátu vám môže pomôcť pri plnení vašich každodenných požiadaviek na výživu. Toto zdravé raňajky môže poskytnúť rôzne zdravotné výhody ako súčasť vyváženej stravy.

Kontrola hmotnosti

Pravidelné stravovanie vám môže pomôcť udržať si zdravú váhu podľa MayoClinic.com. Náplné raňajky môžu znižovať hlad po celé ráno, takže je menej pravdepodobné, že budete desiatu na vysoko kalorických jedlách. Veľké vajíčko obsahuje 6 gramov bielkovín a 1 šálka vareného špenátu obsahuje 4 gramy vlákniny. V porovnaní s rafinovanými škrobmi a cukrom zostávajú proteíny a vlákna v žalúdku dlhšie, než sa dostanú do krvného obehu. Dlhší plný žalúdok môže oddialiť nástup hladu, takže pri nasledujúcom jedle sa rozhodnete jesť menej, čo pomáha kontrolovať vašu hmotnosť. Špenát a vajcia môžu byť tiež dobrým výberom raňajok, pretože majú nízky obsah kalórií. Každá šálka špenátu obsahuje 41 kalórií a 1 veľké vajce má 72 kalórií.

Výživové výhody

Špenát a vajcia sú výživné jedlá a deň môžete začať výživnými raňajkami, ktoré vám pomôžu splniť vaše každodenné odporúčania týkajúce sa živín. Špenát má vysoký obsah vápnika, ktorý je nevyhnutný pre zdravie kostí; železo, ktoré je nevyhnutné na prevenciu anémie; horčík, ktorý podporuje správnu funkciu svalov; a vitamín A, ktorý je nevyhnutný pre zdravé videnie. Vajcia tiež obsahujú vitamín B-12, ktorý je potrebný na prevenciu poškodenia nervov, a vitamín D, ktorý pomáha telu vstrebávať a používať vápnik.

Nápady na raňajky

Pripravte špenátovú omeletu so šampiňónmi a švajčiarskym syrom alebo s cibuľou, paprikou a koriandrom, aby ste pripravili jedlo v juhozápadnom štýle. Prípadne plňte tortilu nasekanými natvrdo uvarenými vajcami a vädnutým špenátom, alebo miešanými vajcami a vareným špenátom s voliteľným syrom. Použitie celozrnnej tortilly na zábal zvyšuje množstvo vlákniny vo vašich raňajkách. Na jednoduché raňajky jednoducho posypte vajcia špenátom.

Dôležité informácie

Vysokokalorické prísady s vysokým obsahom tuku, ako napríklad syr, maslo a párky na raňajky, môžu vaše raňajky s vajcami a špenátom znížiť. Tieto zložky majú tiež vysoký obsah nasýtených tukov, čo zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. Kvízy a iné pečivo majú v kôre ďalšie kalórie a tuk. Pretože žĺtky obsahujú všetok vaječný tuk a cholesterol, môžete znížiť množstvo kalórií, tukov a cholesterolu v jedle pomocou vaječných bielkov namiesto celých vajec.