Recenzia

Biely sval Vs. Fitness červená svaly

Biely sval Vs. Fitness červená svalyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vaše telo má dva hlavné typy svalových tkanív: rýchle šklbanie a pomalé šklbanie. Vlákna svalov s rýchlym zášklbom sú známe ako biele svaly, zatiaľ čo vlákna svalov s pomalým šklbaním sú známe ako červené svaly. Tieto dva typy svalových vlákien sú zapojené odlišne v závislosti od toho, aký typ činnosti robíte. V závislosti od cieľov vášho tréningu môžete zmeniť zloženie svalov tak, aby obsahovalo viac červených alebo bielych svalových vlákien. Pochopenie rozdielov vám umožní vytvoriť fitnes režim navrhnutý tak, aby bol zameraný na typ svalového vlákna, ktoré najviac prospieva vášmu výkonu. Nezáleží na tom, či chcete byť silné, roztrhané, objemné alebo iba tónované; cvičenie je to, ako sa tam dostanete.

Svalová kompozícia

Každý zväzok svalového tkaniva je tvorený vláknami červeného svalu s pomalými zášklbmi a vláknami bieleho svalu s rýchlym zášklbom. Koľko z každého máte, je čiastočne determinované genetikou; typy vlákien sa však môžu meniť pri pravidelnom vystavení rôznym druhom cvičenia. Americká rada pre cvičenie navrhuje, že typ a intenzita vášho tréningu určuje, ktorý typ svalov dominuje.

Vlákna červeného svalu

Vlákna červeného svalu sa nazývajú svaly s pomalým zášklbom, pretože sú vyrobené na vytrvalosť. Toto sú svaly, ktoré využívate na trvalý pohyb. Pomaly sa sťahujú, ale umožňujú oveľa dlhšie cvičenie. Bežeci, cyklisti a veslári na veľké vzdialenosti sa vo veľkej miere spoliehajú na vlákna červeného svalu. Vlákna majú doslova červenú farbu kvôli veľkému počtu krvných ciev, ktoré sú s nimi prepletené. Je to krv, ktorá umožňuje týmto vláknam produkovať energiu na nepretržité časové obdobie. Zatiaľ čo väčšina tela sa skladá zo zmesi červených a bielych vlákien, nohy a chrbát sa skladajú väčšinou z červeného svalu.

Biele svalové vlákna

Vlákna z bielych svalov získali meno „fast twitch”“, pretože sa sťahujú za 0,01 sekundy alebo menej. Ich kontrakcie sú poháňané kyslíkom, ktorý prispieva k bielej farbe. Elitné sprintery môžu mať až o 80% viac vlákien bieleho svalu ako červené, pretože ich výkon závisí od tohto typu tkaniva. Únava bielych svalov je omnoho rýchlejšia ako ich červené náprotivky kvôli nahromadeniu kyseliny mliečnej, takže sú dobré iba pri krátkych rýchlostiach.

Zameranie na školenia

Tréning svalových vlákien znamená vedieť, aký má byť váš konečný výsledok; tento cieľ určuje, aké cvičenia robíte a ako dlho ich robíte. Ak chcete trénovať vytrvalostné športy, musíte zapojiť svoje svaly s pomalým zášklbom. To znamená, že trénujete s menšou intenzitou dlhšiu dobu s malým odpočinkom medzi záchvatmi. Napríklad, ak robíte obvod na vzpieranie, urobili by ste niekoľko sérií s niekoľkými opakovaniami, každý z pomalých zámerných pohybov. Ak chcete použiť svaly rýchlo sa šklbajúce pri výbušných pohyboch, napríklad pri štarte alebo švihnutí golfovým klubom, urobte menej sérií ťahov s vysokou intenzitou, každý s malým počtom opakovaní - a urobte ich rýchlo.