Recenzia

Váhy zadarmo Vs. Káblové stroje


Téma cvičebných pomôcok je jednou z tých oblastí, kde ak sa spýtate 100 rôznych ľudí, čo funguje najlepšie, dostanete 100 rôznych odpovedí. Jedna takáto debata sa vyskytuje v diskusii o tom, ktorý typ zariadení na posilovanie je lepší, bez závažia alebo káblových strojov. Rovnako ako pri všetkom inom, oba typy zariadení majú svoje výhody a nevýhody.

Aký je rozdiel medzi bezplatnou hmotnosťou a káblovými strojmi?

Voľné závažia sú závažia, ktoré nie sú pripevnené k stroju. Patria sem činky, činky, krútiace tyče a závažia. Činky sú rovné tyče používané pri cvičeniach, ako je bench bench a drepy, zatiaľ čo krútiace tyče sú ohnuté blízko každého konca a používajú sa na cvičenia, ako sú bicepsové kučery. Káblové stroje sú stroje, ktoré používajú kábel a rad kladiek, ktoré vám pomôžu pri zdvíhaní váhy.

Výhody

Váhy zadarmo majú množstvo výhod. Váhy zadarmo vám umožňujú robiť širokú škálu cvičení, pretože nie ste obmedzení strojom. Použitie voľných závaží vám dáva možnosť prispôsobiť cvičenie tak, aby vyhovovalo potrebám vášho tela. Napríklad, ak má niektorá z častí vášho tela obmedzený rozsah pohybu, bezplatné závažia uľahčujú nastavenie ako stroj. Voľné závažia tiež zlepšujú vašu rovnováhu a koordináciu, pretože malé stabilizačné svaly v tele sa aktivujú častejšie, pretože vaše pohybové roviny sú úplne neobmedzené. Káblové stroje ponúkajú aj niekoľko výhod. Rovnako ako bezplatné závažia, na káblovom stroji môžete vykonávať pomerne široké cvičenia. Káblové stroje z vašej strany nevyžadujú veľkú koordináciu a pomocou káblov môžete zdvihnúť väčšiu hmotnosť. Káblové stroje sa tiež ľahko nastavujú a používajú.

Nevýhody

Existujú však nevýhody oboch typov závaží. Keď zvyšujete váhu, ktorú zdvíhate pomocou bezplatných závaží, zvyšujete tiež potrebu mať niekoho na mieste, keď zdvíhate závažia. Úlohou pozorovateľa je pomôcť vám bezpečne resetovať hmotnosť na tyči alebo na zemi, ak nemôžete dokončiť úplné opakovanie. Pretože potrebujete zaistiť väčšiu kontrolu nad voľnými váhami ako s lanovými strojmi, vo všeobecnosti nemôžete zdvíhať toľko hmotnosti s voľnými váhami ako s lanovými strojmi. A s voľnými váhami riskujete zranenie, ak upustíte od váhového taniera alebo činky. Káblové stroje majú tiež svoje nevýhody. Pomoc pri zdvíhaní závaží, ktorú stroj poskytuje, znižuje vašu závislosť od vašich stabilizačných svalov a znižuje ich účinnosť. A pretože váš pohyb je zablokovaný strojom, riskujete zranenie neprirodzenými pohybmi.

Použitie oboch typov závaží

S výhodami a nevýhodami voľných závaží a lanových strojov môžete stále nájsť využitie pre oba typy závaží vo svojom tréningu. Použitie voľných závaží, ako sú činky a činky, vám umožňuje používať celý rad pohybov, ktoré sa hodia k vášmu telu, a zároveň pracovať so stabilizačnými svalmi. Voľné závažia môžu byť dobrým tréningom pre vaše hlavné svalové skupiny, napríklad pre vaše nohy, jadro a hrudník. Káblové stroje sú ideálne, keď chcete pracovať na menších svaloch, ako sú vaše bicepsy a tricepsy, pretože vám to umožňujú izolovať ich a pri tréningu ich vystaviť väčšiemu stresu.