Recenzia

Robí vás práca v daždi chorým?


Je to bežný lekársky mýtus, že keď ste vonku v daždi alebo chlade, chorí ste. Takže je prirodzené predpokladať, že podľa tej istej logiky, keď pracujete v daždi alebo chlade - alebo oboje -, ste chorí. Ani to samozrejme nie je pravda. Byť v daždivých alebo chladných podmienkach počas cvičenia nie je priamou príčinou vírusov, ako je chlad alebo chrípka. Aby ste dostali tieto choroby, musíte prísť do kontaktu s vírusom.

Prečo mýtus pretrváva

Mýtus pretrváva, pretože sa zdá, že sa ľuďom zdá, že daždivé alebo chladné počasie prispieva k chorobe. Určite existuje silná korelácia medzi daždivým alebo chladným počasím a vírusmi, ako je chlad alebo chrípka. Dôvodom je, že týmto vírusom je nakazených viac ľudí počas chladných a / alebo daždivých mesiacov. Navyše, byť vonku v chladnom daždi môže spôsobiť dočasné príznaky podobné chrípke, ako triaška alebo výtok z nosa. V týchto prípadoch však korelácia neznamená príčinnú súvislosť. Vírusy spôsobujú tieto choroby, nie vzorce počasia.

Byť doma s ľuďmi

Vírusy chladnej chrípky a chrípky majú tendenciu stúpať vždy, keď je zima alebo daždivé počasie, a udržiava tak ľudí v interiéri častejšie ako obvykle. Počas týchto čias majú ľudia tendenciu byť tiež bližšie k sebe. Keď vdýchnete vírusové častice, ktoré človek vdychuje alebo kašle do vzduchu, môžete sa nakaziť. Otázka, či cvičiť doma alebo vonku, nie je problémom.

Pokles telesnej teploty

Keď zvlhnete vonku, teplota vášho tela klesá. To je trochu kompenzované cvičením, ktoré zvyšuje teplotu tela. Napriek tomu, najmä v chladných daždivých podmienkach, sa telo môže dostatočne ochladiť, aby spôsobilo podchladenie, najmä ak je vaše oblečenie zmáčané vodou. Podchladenie napína telo, vrátane imunitného systému, a to môže zvýšiť vaše šance na infekciu vírusom. V takýchto prípadoch môže dážď zhoršiť váš imunitný systém, ale nie je to priama príčina choroby.

Imunitné výhody cvičenia

Kardiovaskulárne cvičenie pomáha posilňovať funkciu imunitného systému. To platí bez ohľadu na poveternostné podmienky. Inými slovami, funkcia vášho imunitného systému sa zlepší, či sa počas chladného dažďa rozhodnete cvičiť doma alebo vonku. To vám môže znížiť pravdepodobnosť výskytu vírusu prechladnutia alebo chrípky.

Opatrenia

Pri vykonávaní cvičebného plánu v daždi cvičte zdravý rozum. MayoClinic.com odporúča zostať vo vnútri, ak vonkajší vetra dosiahne nulovú teplotu F alebo nižšiu. Z rovnakého dôvodu je pravdepodobne múdre cvičiť vonku v mrznúcom daždi, pri ktorom vám rýchla akumulácia môže spôsobiť náchylnosť k pádom a zraneniam. Ak máte astmu alebo akékoľvek iné chronické ochorenie, pred začatím nového cvičebného programu sa poraďte so svojím lekárom.

Zdroje