Info

Výhody mečiara veľkého


Ak máte radi steak z mečiara, budete radi, že viete, že obsahuje množstvo výživných látok, ktoré prospievajú mnohým dôležitým funkciám tela. Jeho nenasýtené tuky a obsah vitamínu E chránia vaše srdce, zatiaľ čo jeho vitamíny B pomáhajú telu metabolizovať jedlo. Mečiar vám môže dokonca pomôcť stáť vyššie a žiarivejšie sa usmievať. Poskytuje fosfor, horčík a vitamín D, ktoré hrajú úlohu pri udržiavaní zdravých kostí a zubov.

Srdce zdravé tuky

Mečúň je považovaný za mastnú rybu, ale v skutočnosti je to výhoda. S 20 gramami bielkovín a 7 gramami tuku v 3-uncovej porcii je 63 zo 146 kalórií z tukov. Avšak iba asi jedna pätina jeho obsahu tuku pozostáva z nasýteného tuku, typu tuku, ktorý môže zvýšiť hladinu cholesterolu a spôsobiť hromadenie zubného plaku v tepnách. Zostávajúci tuk pochádza z mononenasýtených a polynenasýtených tukov, ktoré môžu znížiť riziko infarktu a mozgovej príhody.

Absorpcia vápnika

Aby ste posilnili svoje kosti a zuby, majte so steakom z mečiara zdroj vápnika, napríklad mlieko, tofu alebo syr. Swordfish poskytuje takmer 100 percent dennej potreby vitamínu D, v tukoch rozpustnej živiny, ktorá pomáha telu vstrebávať vápnik. Hrá tiež úlohu v zdravom raste kostí. Aj keď užijete dostatok vápnika, podľa Národných ústavov zdravia by ste si mohli vyvinúť tenké, krehké alebo deformované kosti, ak nemáte dostatok vitamínu D.

Zdravie nervov, svalov a kostí

Jesť mečúň zásobuje vaše kosti jednou desatinou horčíka a viac ako jednou tretinou fosforu, ktorý potrebujete každý deň. Vaše svaly potrebujú horčík, aby im pomohli pri sťahovaní. Poskytuje tiež takmer jednu desatinu odporúčaného denného príjmu draslíka, minerálu, ktorý pracuje so sodíkom, ktorý prijímate, aby udržal zdravú rovnováhu vody v tele. Ľudia, ktorí prijímajú viac sodíka ako draslíka, majú zvýšené riziko vysokého krvného tlaku, takže konzumácia potravín bohatých na draslík vás môže chrániť pred infarktom alebo mozgovou príhodou.

Metabolizmus a zdravie srdca

Vitamíny B-komplexu pomáhajú telu produkovať červené krvinky. Pomáhajú tiež premieňať jedlo na energiu a udržujú váš metabolizmus efektívny. 3-uncová porcia mečiara poskytuje viac ako polovicu vitamínu B12 a niacínu, ktoré potrebujete každý deň, ako aj 37 percent odporúčaného denného príjmu vitamínu B6. Poskytuje tiež asi 5 percent tiamínu a riboflavínu, ktoré by ste mali dostať denne. Mečiar obsahuje približne 12 percent dennej potreby vitamínu E, antioxidantu, ktorý prospieva vašej pokožke a môže znižovať riziko srdcových chorôb.