Recenzia

Ako pomáha joga pri problémoch s rovnováhou?


Ľudia s problémami s rovnováhou môžu byť nervózni z účasti na cvičení jogy, pretože sa obávajú, že závraty im zabránia v pózovaní alebo že môžu zlyhať. Jóga však ponúka niekoľko vecí, ktoré pomáhajú zlepšovať rovnováhu: posilňovanie, propriocepčné cvičenia a pohyby, ktoré zvyšujú vaše povedomie o senzorickom vstupe. Inými slovami, joga pomáha spojiť vašu myseľ a telo a dáva vám lepší prehľad o tom, kde sa nachádzate vo vesmíre a ako vaše časti tela spolupracujú. To zlepšuje vašu rovnováhu.

Príčiny problémov s rovnováhou

Problémy s vyvážením môžu spôsobiť rôzne podmienky. Benígne paroxsysmálne pozičné vertigo (BPPV) je jedným z najbežnejších. BPPV vzplane, keď trpiaci zmenia svoju polohu hlavy, napríklad otočenie v posteli alebo pozeranie sa na niečo nad hlavou. Infekcia vnútorného ucha zvaná labyrintitída, ktorá je často výsledkom chrípky, spôsobuje závraty a narušuje rovnováhu. Meniereova choroba je ďalším problémom s vnútorným uchom, ktorý okrem iných nepríjemných príznakov spôsobuje závraty. Medzi ďalšie príčiny problémov s rovnováhou patria mozgové mŕtvice, poranenia hlavy, dlhodobé používanie niektorých antibiotík, alergické reakcie, starnutie, migréna a zmeny atmosférického tlaku. Jóga môže pomôcť ľuďom, ktorí trpia týmito chorobami.

Jóga a mŕtvica

Výskum publikovaný v časopise "Stroke", v časopise American Heart Association, tvrdil, že hodiny jogy môžu pomôcť preživším mŕtvicou zlepšiť ich rovnováhu. Pilotná štúdia sa zamerala na 47 účastníkov, ktorí utrpeli cievnu mozgovú príhodu najmenej pred šiestimi mesiacmi. Tí, ktorí cvičili jogu najmenej dvakrát týždenne, zlepšili svoju rovnováhu podstatne viac ako tí, ktorí nemali ďalšiu rehabilitáciu. Vedci predpokladali, že dýchacie a meditačné zložky môžu urobiť jogu užitočnejšou ako iné typy cvičenia.

Jóga a vodopády

Glenn D. Braunstein, predseda ministerstva medicíny v Cedars-Sinai, v správe Huffington Post uviedol, že 15 štúdií preukázalo užitočnosť jogy a tai chi pri pomoci starším občanom pri zlepšovaní ich rovnováhy. Konkrétne tieto činnosti pomohli ich schopnosti rýchlo vstať, chodiť po 10 stôp, otočiť sa, chodiť o 10 stôp späť a posadiť sa. Táto schopnosť ľahko vstúpiť a vystúpiť z kresla a meniť smery pri dobrej chôdzi pre seniorov bez pádov.

Jóga, rovnováha a dôvera

Použitie cvičenia jogy na zlepšenie rovnováhy môže viesť k väčšej dôvere. Ľudia, ktorí sú schopní chodiť radšej ako jazdiť na skútri, alebo ovládať každodenné činnosti, ako je sprchovanie bez pomoci, zistia, že tieto oblasti kompetencie zlepšujú svoje myslenie. Mnoho účastníkov zistilo, že jóga znižuje ich úzkosť, depresiu a stres, čo tiež zvyšuje dôveru.

Tipy pre jogu a vyváženie

Ak trpíte problémami s rovnováhou a začínate cvičiť jogu, budete musieť k joge pristupovať inak ako k iným študentom. Vyhnite sa rýchlo sa rozvíjajúcim triedam vinya, kde sa rýchlo presúvate z pozície na pozíciu. Jedná sa o recept na závraty. Namiesto toho nájdite triedu, v ktorej budete mať nejaký čas na to, aby ste sa postavili a zostali v pozíciách a pomaly sa pohybovali z jednej na druhú. Širší postoj uľahčuje vyváženie stojacich pozícií. Začlenenie blokov jogy a ďalších rekvizít do vašej praxe môže poskytnúť väčšiu stabilitu. Napríklad by ste mohli chcieť položiť ruku na blok, skôr ako sa v niektorých stojatých pozíciách snažiť dostať až na podlahu. Postavte sa do časti miestnosti, kde vás nebudú rozptyľovať pohyby iných študentov. Predný rad je dobrý. Alebo by ste mohli stáť v zadnom rohu a odvrátiť sa od hodiny, ak zistíte, že pohyby ostatných študentov vám spôsobujú závraty. Jóga nie je liekom na mnohé stavy, ktoré môžu ovplyvniť vašu rovnováhu, preto používajte jogy spolu s inými lekárskymi zákrokmi.