Recenzia

Jóga a endokrinný systém

Jóga a endokrinný systém


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Váš endokrinný systém pozostáva z žliaz, ktoré vylučujú rôzne hormóny, ktoré ovplyvňujú metabolizmus, rast a sexuálny vývoj a fungovanie. Váš endokrinný systém ovplyvňuje množstvo faktorov, vrátane cvičenia, stresu a relaxácie. Jóga môže podporovať zdravé fungovanie vášho endokrinného systému, znižovať stresovú reakciu nadobličiek a stimulovať vylučovanie určitých hormónov.

Endokrinný systém a stres

Váš endokrinný systém hrá dôležitú úlohu vo vašom celkovom zdravotnom stave, imunitnom fungovaní, reakcii na stres, metabolizme a raste. Vaše nadobličky sú primárnou žľazou zodpovednou za vylučovanie stresových hormónov, ako je kortizol a ovplyvňujú časť nervového systému, ktorá zvláda vašu stresovú reakciu. Vaše telo reaguje na stres a strach reakciou „boj-alebo-let“. Počas tejto reakcie vylučujú vaše nadobličky kortizol a adrenalín, aby vás pripravili na konanie alebo na útek. Chronický stres môže podľa kliniky Mayo spôsobiť, že vaše nadobličky budú produkovať priveľa kortizolu a adrenalínu a môžu viesť k zdravotným problémom, ako sú srdcové choroby, problémy so spánkom a depresia.

Jóga a vaše hormóny

Aj keď joga pravdepodobne významne neovplyvní funkcie endokrinného systému, ako je rast a metabolizmus, môže mať priaznivý vplyv na vašu stresovú reakciu. Relaxačné techniky, ako je joga, môžu znížiť sekréciu určitých stresových hormónov, ako je kortizol a adrenalín, a zvýšiť sekréciu melatonínu, hormónu syntetizovaného vašou šišinkovou žľazou zodpovednou za pocity pohody. Podľa inštruktora jogy Rogera Coleho v článku pre časopisu Jóga môžu pomôcky na regeneráciu jogy, najmä cvičenie v teplom a tmavom prostredí, pomôcť vypnúť nadobličky, upokojiť myseľ a pomôcť vám zotaviť sa z chronického stresu.

Klinický dôkaz

Výskum publikovaný 5. júla 2004, vydanie „Journal of Complementary and Alternative Medicine“, zistil, že účastníci štúdie, ktorí sa pravidelne zúčastňovali na trojmesačnej štruktúrovanej jogovej praxi spočívajúcej v meditácii, ásanoch a pránájamách, zaznamenali zvýšenie hladiny melatonínu v plazme. Ďalšia štúdia, publikovaná 1. decembra 2005, vydanie „Medical Science Monitor“, zistila, že ženy s emocionálnym utrpením, ktoré sa zúčastnili trojmesačného intenzívneho programu jogy, zažili zníženie hladiny kortizolu v slinách, zlepšenie vnímaného stresu a zlepšenie pocity fyzickej pohody.

Dôležité informácie

Špecifické regeneračné pózy môžu znížiť nadmernú stimuláciu nadobličiek a podporiť úľavu od stresu. Cole odporúča niekoľko regeneračných pozícií jogy, ako napríklad Podporovaná Sukhasana, Viparita Karani, Podporovaná Setu Bandha Sarvangasana a Savasana. Ak si myslíte, že môžete trpieť únavou nadobličiek spôsobenou chronickým stresom, obráťte sa na svojho lekára. V článku pre Moju jogu online Valerie Balandra, praktická lekárka s psychiatrickou sestrou certifikovaná na doske, vysvetľuje, že jednoduchý test krvi, moču alebo slín môže určiť fungovanie vašich nadobličiek. Váš lekár vás potom môže informovať o možnostiach liečby.