Recenzia

Lekárska terminológia: Čo znamená „UD“?

Lekárska terminológia: Čo znamená „UD“?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

UD je inicializmus. Inicializmus je skratka vytvorená z iniciálok slov vo fráze, ktorá vytvára niečo, čo je kratšie a ľahšie zapamätateľné. Na rozdiel od skratiek, inicializmy nie sú všeobecne vyslovované ako slovo, ale skôr ako písmená, ktoré tvoria inicializmus. Pre inicializáciu UD existuje viac ako 55 rôznych významov. Ak vidíte inicializmus a nie ste si istí, čo to znamená, použitie slov v okolí alebo kontextu toho, čo čítate, by vám mohlo poskytnúť nápad.

Ut Dictum

Najbežnejším významom inicializačnej UD v lekárskej terminológii je utictum. Utikt je z latinčiny, čo znamená „podľa pokynov“. UD sa bežne píše o predpisoch, pričom lekárnikovi predpisuje, aby predpis pre jednotlivca mal byť braný podľa pokynov. Okrem písania na lekársky predpis môže lekár napísať UD aj do grafov alebo poznámok od pacientov.

Dilatácia močovej trubice

Bežným inicializmom lekárskej terminológie pre UD je dilatácia močovej trubice. Inicializácia je napísaná ako UD aj U / D. Dilatáciu močovej trubice bežne vykonávajú urológovia, ale môžu ju vykonať aj iní lekári. Zahŕňa to, že sa do močovej trubice umiestni odstupňované dilatátory, aby sa rozširovala alebo zväčšovala trubica močovej trubice. Tento postup sa používa hlavne na uľahčenie prúdenia moču alebo na liečbu chronických infekcií močových ciest. U mužov je častejšia dilatácia močovej trubice, pretože ženy majú dlhšiu močovú trubicu, čo spôsobuje väčšie riziko zjazvenia alebo infekcie.

Mestská choroba

Bežnou inicializáciou lekárskej terminológie UD je Urban Disease. Mestská choroba je pojem, ktorý sa zriedka používa v lekárskej oblasti, ale tento výraz sa stále môže vyskytovať v starých lekárskych súboroch a výskume. Mestská choroba je choroba spôsobená chemikáliami alebo inými látkami prítomnými v danom prostredí. Látky sú zvyčajne liečivá, prídavné látky v potravinách, pesticídy a priemyselné výrobky. Keby choroba celého mesta, susedstva alebo inej oblasti bola chorá na základe zneužívania pesticídov, lekár by zistil, že obyvatelia trpia mestskou chorobou, čo je stav, ktorý je v ich komunite primárne obmedzený. Lekári však dnes poskytujú oveľa dôkladnejšiu diagnózu a tento termín sa používa zriedka.

Ultra-Diagnostics

Bežnou inicializáciou lekárskej terminológie pre UD je ultradiagnostika. Ultra-Diagnostics je diagnostická lekárska spoločnosť, ktorá vyvíja nové ultrazvukové technológie a nové produkty, ktoré pomáhajú diagnostikovať stav mozgu. Nové výrobky sa vyvíjajú s nádejou, že zvýšia kvalitu snímok, ktoré sa v súčasnosti získavajú diagnostickými testami, a ak sú potrebné diagnostické testy, znížia náklady na starostlivosť o pacienta.

Ulceratívna dermatóza

Bežným inicializmom lekárskej terminológie v starostlivosti o zvieratá o UD je ulceratívna dermatóza. Ulceratívna dermatóza je infekčné ochorenie oviec, mačiek a určitých plemien psov, o ktorých sa predpokladá, že sú spôsobené vírusom. Toto ochorenie sa vyznačuje krúpovými vredmi na koži zvierat, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na tvári, nohách a genitáliách.