Recenzia

Príčiny zmeny dĺžok menštruačného cyklu


Typické dĺžky

Dĺžka menštruačného cyklu a menštruácie sa líšia v závislosti od ženy. Hoci sa pojmy používajú zameniteľne, týkajú sa rôznych udalostí v ženskom tele. Menštruačný cyklus sa vzťahuje na časový rámec medzi začiatkom jednej periódy a začiatkom nasledujúcej periódy, zatiaľ čo menštruačná perióda sa vzťahuje iba na časový rámec, ktorý žena krváca. Menštruačné obdobie zvyčajne trvá tri až šesť dní, zatiaľ čo typická dĺžka menštruačného cyklu je priemerne medzi 24 až 37 dňami. Žiadne dva menštruačné cykly žien nemajú rovnakú dĺžku a niektoré dámske cykly sú omnoho dlhšie, čo znamená, že majú menej období ročne. Pri vyrovnávaní sa so zmenami v dĺžkach menštruačného cyklu by žena mala porovnať zmeny s normami pre jej telo. Sledovanie každého menštruačného cyklu prostredníctvom denníka alebo kalendára môže pomôcť určiť, čo je normálne pre každé ženské telo a cyklus.

Stres

Stres vedie cestu k zmenám menštruačného cyklu. Keď je telo v strese, uvoľňuje hormón kortizol. Kortizol ovplyvňuje viacero častí tela vrátane estrogénu a zmena hladín estrogénov mení dĺžku menštruačného cyklu. Tento kortizol ovplyvňujúci estrogén sa vyskytuje bez ohľadu na dôvod stresu, ktorý môže zahŕňať faktory životného prostredia, cestovanie, pracovný stres, smrť blízkej osoby a choroba. To sú len niektoré z látok spôsobujúcich stres, ktoré môžu zmeniť dĺžku cyklus.

Nadmerný alkohol

Okrem toho, že alkohol vníma ako stresový organizmus, nadmerná konzumácia alkoholu môže narušiť schopnosť tela metabolizovať estrogén a progesterón, čo môže zmeniť dĺžku cyklu.

Iné faktory

Aj keď to nie je technicky spôsobené stresom, telo bude reagovať na určité lieky a lieky, alkohol, kofeín a ďalšie stimulanty rovnakým spôsobom, ako reaguje na stres, a spúšťa kortizol-estrogénový efekt, ktorý mení dĺžku cyklu. To isté možno povedať o poruchách príjmu potravy, extrémnom chudnutí, nadmernom cvičení a diéte, hoci zlá výživa môže ďalej ovplyvniť dĺžku menštruačného cyklu zmenou proteínov v mozgu zodpovedných za reguláciu ovulačných signálov.

Zdravotné podmienky

Okrem kortizolu a estrogénu môžu mať ženy, ktoré zažívajú zmeny v dĺžke cyklu, ďalšie hormonálne nerovnováhy. Hormóny tela všetky ovplyvňujú vzájomnú výkonnosť, a ak je jedna hladina hormónov vypnutá, môže to spôsobiť reťazovú reakciu, ktorá môže vyvrcholiť zmenami menštruačného cyklu. Medzi ďalšie zdravotné stavy súvisiace so zmenami v cykle patrí syndróm polycystických ovárií, cysty a polypy maternice, chemoterapia, narodenie alebo potrat dieťaťa, dojčenie a zmena antikoncepcie.

Starnutie

Po 30 rokoch sa zvyčajne vyskytujú zmeny v dĺžkach menštruačného cyklu. Najčastejšie sa dĺžka menštruačného cyklu alebo menštruačného obdobia skracuje. Od konca 30. do polovice 40. rokov sa začínajú počiatočné fázy prechodu na menopauzu a zvyčajne sa mení dĺžka a pravidelnosť cyklov. Tieto prírodné zmeny v dĺžkach menštruačného cyklu sa vyskytujú, pretože hormóny, najmä estrogén a progesterón, sa v tele menia s vekom.