Recenzia

Obmedzenia aktivity pre vypuklý disk


Počas vypätia v mieche sa vyskytuje vydutý disk, tiež nazývaný prasknutý alebo herniovaný disk, ktorý núti disk proti jednému alebo viacerým nervom miechy a spôsobuje bolesť dolnej časti chrbta. Podľa Národného inštitútu neurologických porúch a mozgovej príhody zvyšuje životný štýl, vek a obezita pravdepodobnosť vypuknutia disku. Úplné zotavenie zvyčajne vyžaduje štyri týždne. Posteľ nie je potrebná celý mesiac, ale liečenie si vyžaduje trpezlivosť a určité obmedzenia aktivity.

Nepríjemné strečing

Vyvarujte sa bolestivému rozťahovaniu alebo natiahnutiu. Niečo také jednoduché ako natiahnutie topánky alebo otočenie v sedadle vodiča na odomknutie zadných dverí vozidla môže zbytočne namáhať spodnú časť chrbta a spôsobiť ďalší zápal. Rovnako ako pri akomkoľvek zranení je váš disk v počiatočných fázach zotavenia ľahko zhoršený. Ak ste dostatočne odpočinuli niekoľko dní s minimálnou aktivitou, lekár vám môže odporučiť jemné natiahnutie. Dotknutie sa prstov na nohách a jemné otáčanie zo strany na stranu je dobrý začiatok.

Zdvíhanie ťažkých predmetov

Zdvíhanie ťažkých predmetov namáha vaše chrbát a je obzvlášť škodlivé pre hojenie herniovaného disku. Spodná časť chrbta sa prirodzene zachytí vždy, keď zdvihnete ťažký predmet. Napätie chrbta sa zvyšuje s hmotnosťou predmetu a ťažké zdvíhanie môže ľahko spôsobiť vybuchnutie zdravého disku, čo znamená, že by ste nemali zdvíhať nič ťažké, kým to neschváli lekár.

Hromotlucký

Prílišná sila alebo tlak môžu spôsobiť, že disk bude herniovaný a vydutý. Skákanie pri hraní basketbalu alebo iných športov zvyšuje tlak na chrbticu. Vyhýbajte sa odrazom, ako sú beh alebo určité cvičebné kurzy. Najmä na začiatku zotavenia, dokonca aj keď skočíte po poslednom schodisku alebo poskakujete cez kaluže, máte dosť sily na to, aby ste disk znovu zranili.