Recenzia

Čo spôsobuje nízke hladiny progesterónu v tehotenstve?


Progesterón je hormón produkovaný vaječníkmi, ktorý je zodpovedný za prípravu maternice na tehotenstvo a udržiavanie tehotenstva, keď k nemu dôjde. Ženy, ktoré majú nízku hladinu progesterónu, môžu mať ťažšie predstavy; môžu mať tiež zvýšené riziko potratu na začiatku tehotenstva, akonáhle otehotnejú. Pochopenie príčin nízkej hladiny progesterónu a možných preventívnych opatrení, ktoré sa môžu prijať na zvýšenie progesterónu, môže výrazne zvýšiť šance na úspešné tehotenstvo.

Fakty

Hladiny hormónov počas tehotenstva sú kritické, pretože ovplyvňujú rast a vývoj plodu. Progesterón je najdôležitejším hormónom v ranom tehotenstve, pretože jeho funkciou je podporovať rast krvných ciev a súčasne zabraňovať kontrakcii maternice. Ženy, ktoré majú nízku hladinu progesterónu v čase počatia, majú zvýšené riziko potratu embrya.

Funkcie

Progesterón pomáha zahusťovať výstelku maternicovej steny a pripraviť ju na implantáciu, keď je vajíčko oplodnené spermiou. Pomáha to udržiavať tehotenstvo až do narodenia. Vyrába sa z folikulov, z ktorých sa vajíčko pôvodne uvoľňuje, známe tiež ako luteum corpus, a pokračuje počas luteálnej fázy ženského cyklu približne 12 až 16 dní. Akonáhle dôjde k oplodneniu vajíčka, corpus luteum naďalej produkuje progesterón, až kým placenta nezíska úlohu približne 10 týždňov.

Časový rámec

Hladiny progesterónu sa môžu výrazne meniť počas prvého trimestra tehotenstva ženy. Priemerná hladina 12 až 20 ng / ml za prvých šesť týždňov môže byť v celom prvom trimestri v rozmedzí od 9 do 47 ng / ml. Hladiny progesterónu by sa mali neustále zvyšovať približne o 1 až 3 ng / ml každé dva alebo tri dni, až kým nedosiahnu svoj vrchol v stanovenom trimestri. V prípade mimomaternicového tehotenstva alebo potratu budú hladiny progesterónu na začiatku nízke a nezvýšia sa.

Teória / Špekulácie

Nízke hladiny progesterónu u žien môžu súvisieť s poruchami a chorobami štítnej žľazy alebo nadobličiek. Ženy s nedostatočnou štítnou žľazou môžu mať znížené množstvo progesterónu, pretože je to hormón, ktorý reguluje činnosť štítnej žľazy. Medzi príznaky nedostatočnej štítnej žľazy patrí nespavosť, závraty, podráždenosť, problémy s koncentráciou, nadúvanie, prírastok na hmotnosti, bolesť svalov a / alebo kĺbov, infekcie močových ciest, návaly horúčavy, zmeny chuti do jedla, nočné potenie a vaginálna suchosť; Medzi príznaky porúch nadobličiek patrí únava, nespavosť, prírastok hmotnosti a depresia. (Pozri odkazy 2)

Prevencia / Solution

Vaginálne čapíky progesterónu sa môžu použiť jeden až dvakrát denne, počnúc časom ovulácie a potom až 11 týždňov. Ženy s nízkou hladinou progesterónu alebo potratom v anamnéze kvôli nízkej hladine progesterónu môžu tiež používať krém progesterónu. Toto sa aplikuje po ovulácii, aby sa doplnil ich vlastný prirodzene produkovaný progesterón. Je dôležité poznamenať, že doplnky progesterónu pravdepodobne nezvyšujú hladiny progesterónu primerane, ak sa začnú po pozitívnom výsledku tehotenského testu.

Výstraha

Ženy, ktoré si nie sú istí úrovňou progesterónu, by si mali každý mesiac naplánovať svoju bazálnu telesnú teplotu, aby sa zistilo, či po ovulácii stúpa. Ak to tak nie je, je potrebné sa skontaktovať s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby sa zistilo, či je progesterón a iné hormóny pred otehotnením na správnej úrovni. Progesterónový krém sa má používať pod dohľadom lekára a pokyny pre dávkovanie sa majú starostlivo dodržiavať, pretože pri nesprávnom použití môžu zabrániť ovulácii.