Info

Aké sú výhody Yoga Twists?


Či už potíte Noose Pose alebo relaxujete hlboko v Marichiho Pose, krútenie poskytuje nepopierateľnú škálu výhod pre telo i myseľ. Krútenie predstavuje nielen to, že vám pomáha rozvíjať pružnosť chrbtice, ale môže tiež zvyšovať krvný obeh a čistiť vnútorné orgány. Cvičenie krútiacich pozícií môže tiež zlepšiť vašu celkovú prax jogy, vďaka čomu sú predtým ťažšie pózy prístupnejšie.

Zvýšená flexibilita

Dni strávené sedením v kancelárii alebo v aute spôsobujú skracovanie spojivových tkanív, svalov, šliach a väzov, čo obmedzuje pohyblivosť kĺbov. Krútenie môže pomôcť získať flexibilitu v chrbtici, ako aj v bokoch, ramenách a bruchu. Krútenie tiež napína svaly v chrbte, čo pomáha zmierniť napätie a bolesť. Podľa Iyengarovej jogy, ktorá učí Julie Gudmestad, môžu zvraty prospieť aj diskom a fazetovým kĺbom medzi stavcami chrbtice.

Čistenie orgánov

Twisty komprimujú vnútorné orgány a žľazy trupu, čím vytlačujú metabolický odpad. Po uvoľnení tlaku prúdi čerstvá krv bohatá na kyslík späť do orgánov s čistiacim účinkom. B.K.S. Iyengar, zakladateľ spoločnosti Iyengar Jóga, to označuje ako metódu „stlačenia a namočenia“. Pre pijanov na kokteily to môže byť obzvlášť užitočné, pokiaľ ide o ťažko pracujúce obličky a pečeň. Podľa učiteľa jogy Phil Astona môžu zvraty tiež pomôcť zmierniť zápchu tým, že na zostupnú hrubého čreva vyvíjajú tlak.

Vylepšené cvičenie jogy

Flexibilná chrbtica vám môže pomôcť ísť hlbšie do mnohých základných pozícií jogy. Pozície, ktoré sa tradične nepovažujú za zákruty, ako napríklad revolučná trojuholníková póza, bočná uhlová póza a polmesačná póza, si pri otváraní a rozširovaní hrudníka vyžadujú silnú rotáciu v trupe. Zvýšená pevnosť a flexibilita v šikmých zákrutách môže tiež pomôcť jogínom vyrovnať sa s pokročilejšími polohami, ako je osemosová pozícia a bočná žeriavová pozícia.

Výstraha

Pre tých, ktorí majú poškodenie miechy, ako je napríklad skĺznutá platňa, by sa mali cvičenia jogy robiť len pod vedením odborníka. Ak ste tehotná alebo trpíte peptickým vredom alebo prietržou, poraďte sa s odborníkom. Ak nie je chrbtica správne predĺžená, sú zákruty neúčinné. Krútenie by malo začať od spodnej časti chrbta a zdvíhať chrbticu. Krk by mal byť poslednou časťou chrbtice, ktorá sa skrúti, pretože krk je najflexibilnejšou časťou chrbtice.