Recenzia

Známky toho, že sa niekto blíži k smrti


Definícia smrti sa v priebehu storočí zmenila. Po celé desaťročia bolo primárnym príznakom smrti zastavenie srdca, avšak nové technológie v 60. rokoch 20. storočia zaviedli myšlienku smrti mozgu. Pokiaľ mozog prežil, aby vykonával základné funkcie, existovala šanca na oživenie pacienta. Medicína určila, že smrť nie je iba udalosť, ale pomalý proces, keď sa telo vypne.

Strata chuti do jedla

Trávenie sa stáva ťažkým a bolestivým. Tento problém spôsobí, že pacient odmietne všetky potraviny okrem tých najmenších. Produkcia slín sa výrazne zníži a ústa, hrdlo a pery vyschnú. Na konci môže byť pacient schopný prehltnúť iba vodu alebo ľadové triesky.

únava

Prípadná dehydratácia a nedostatok výživy znížia energiu pacienta, čo bude mať za následok extrémnu únavu. Budú chvíle, keď bude pacient väčšinu dňa spať a bude ťažké sa zobudiť. V časoch, keď je pacient hore, sa bude zdať vzdialený od úplného vyčerpania.

Dezorientácia

Keď sa smrť blíži, vyššie mozgové funkcie začínajú zlyhávať. Táto osoba môže zabudnúť, kde je, s kým rozpráva, byť frustrovaná a zmätená, že si nepamätá určité veci alebo dokonca môže hovoriť s ľuďmi, ktorí nie sú v miestnosti. Osoba si môže predstaviť, že je niekde inde, alebo môže viesť dve konverzácie naraz: jedna s ľuďmi v miestnosti a druhá s ľuďmi, ktorí tam nie sú.

Spomalenie obehu

Keď krvný obeh spomaľuje, telo bude odoberať krv z vonkajších končatín, napríklad z prstov a nôh, aby ochránilo životne dôležité orgány, podobne ako to, čo sa stane pri podchladení. Nohy a ruky osoby sa ochladia. Tiež si všimnite, že ako je krv odoberaná z kože do orgánov, bledá alebo popolcová farba pokožky osoby začne mať škvrny fialovej, modrej alebo červenej. Prvé príznaky tohto vymývania sa najčastejšie objavujú na chodidlách osoby.

Znížené močenie

Pretože do tela sa dostane málo potravy, znižuje sa aj močenie. Keď pacient močí, moč bude nahnedlý alebo červenkastý. To je tiež spôsobené tým, že obličky sa začínajú vypínať kvôli strate krvného tlaku.

Ťažké dýchanie

Pacient môže mať dýchací cyklus známy ako Cheyne-Stokesovo dýchanie, pri ktorom je dlhá inhalácia, po ktorej nasleduje dlhá pauza, potom dlhá výdych. Dýchanie bude nepravidelné a bude otrhané a hlasné z nadmerného hlienu. Niektorí ľudia a lekári nazývajú toto roztrhané dýchanie „hrkálka smrti“.