Recenzia

Čo je Pedunculated Lesion?

Čo je Pedunculated Lesion?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Lézie epidermálneho a iného povrchového tkaniva sú často klasifikované na základe ich charakteristík. To zahŕňa opis tvaru, ak je lézia zdvihnutá alebo nie, a jej farby. Pretože existuje mnoho príčin pedunkulovaných lézií, ktoré sa môžu vyskytnúť v mnohých častiach tela, rôzne sa môžu považovať za odlišné.

Definícia

Pedunkulovaná lézia je malá rana, ktorá je spojená so základným tkanivom malou stopkou. Táto stopka obvykle obsahuje krvné cievy a ďalšie podporné štruktúry. Samotná lézia môže byť opuchnutá, infikovaná a môže byť bolestivá.

Nezhubné príčiny

Jednou z príčin pedunkulovanej lézie je tzv. Pyogénny granulom. Vďaka nim môže byť malá rana na ruke podráždená, čo spôsobuje aktiváciu imunitného systému. Výsledný opuch a príliv imunitných buniek vyplní túto oblasť. Počas 1 až 2 týždňov sa zväčšia, ale nakoniec zmiznú samy.

Iné stavy vedúce k pendukulovaným léziám

Pendukulované lézie môžu byť tiež spôsobené rastom polypov. K polypu dochádza, keď tkanivo zo sliznice začne abnormálne rásť. Tieto polypy môžu byť často pripevnené úzkym stonkom, čo spôsobuje, že sa označujú ako stopky. Polypy možno nájsť kdekoľvek, kde je slizničné tkanivo, ale najviac ich zaujímajú hrubé črevo, endometrium, nos a krčka maternice.

Rakovinový potenciál

Niektoré pendukulované lézie, najmä polypy, môžu byť znepokojujúce, pretože sa môžu vyvinúť na rakovinové nádory. Toto je zvlášť dôležité pre polypy v hrubom čreve, ktoré sú často chirurgmi odstraňované, aby sa zabránilo možnosti rakoviny. Existuje tiež genetický stav, známy ako familiárna dedičná polypóza, ktorá produkuje mnoho polypov, ktoré sa nevyhnutne premenia na rakovinu. Cervikálne polypy sa tiež môžu vyvinúť na rakovinu krčka maternice.

Liečba

Najjednoduchšou liečbou pedunkulovanej lézie je jednoduché chirurgické odstránenie. V niektorých prípadoch, ak je lézia spôsobená zápalovou reakciou, je možné predpísať kortikosteroidy. Udržiavanie postihnutej oblasti čisté a dobre opláchnuté môže napomôcť pri opakovanom výskyte lézií.


Pozri si video: Episode #1: Wound Care - Excision of the Pedunculated Lipomatous Lesion by Dr. Lam at Hyper Healing (August 2022).