Recenzia

Ako rakovina pľúc ovplyvňuje telo?


Rakovina pľúc spôsobuje nadmerné kašeľ

Keď sa u pacienta vyvinie rakovina pľúc, vo pľúcach rastie nádor a tlačí na hrudník. To spôsobuje, že sa u pacienta vyvinie častý a ťažký kašeľ. Pacienti s rakovinou pľúc majú tendenciu produkovať veľa hlienu počas kašľa. V závažných prípadoch môžu pacienti s rakovinou pľúc vykašľať krv. Ak nádor vyvíja tlak na nervy ovládajúce hlasovú schránku, u pacienta sa môže prejaviť chrapot hlasu. Nádor môže tiež blokovať priedušku a viesť k pískaniu.

Rakovina pľúc spôsobuje bolesť na hrudníku

Nádor môže tiež napadnúť ďalšie orgány v hrudníku. Napríklad pacienti s rakovinou pľúc často pociťujú bolesť na hrudníku v dôsledku tlaku nádoru na steny hrudníka. Nádor môže tiež vyplniť dutinu hrudníka a obklopiť srdce tekutinou.

Rakovina pľúc rýchlo metastázuje do iných orgánov

V porovnaní s inými rakovinami má rakovina pľúc tendenciu metastázovať oveľa skôr. V skutočnosti je zistený značný počet prípadov rakoviny pľúc kvôli symptómom metastatického karcinómu pľúc. Najčastejším metastatickým miestom pre rakovinu pľúc sú žľazy, mozog, kosť a pečeň. Šírenie rakoviny pľúc do kostí spôsobuje obrovskú bolesť a môže ľahšie zlomiť postihnuté kosti. Rakovina pľúc, ktorá metastázuje v mozgu, spôsobuje v niektorých častiach tela niekoľko neurologických porúch vrátane záchvatov, zníženého videnia, straty kontroly a pocitu. Vzhľadom na svoju schopnosť metastázovať rýchlo, je rakovina pľúc veľmi náročná na liečenie. Miera prežitia pacientov s metastatickým karcinómom pľúc je 2 až 5 percent po piatich rokoch od diagnózy.