Info

Čo je lepšie na cvičenie: basketbal alebo beh na dlhé vzdialenosti?


Basketbal a beh na dlhé vzdialenosti sú životaschopné kardiovaskulárne možnosti, ktoré zdaňujú vaše telo rôznymi spôsobmi. Basketbal je intervalové cvičenie s vysokou intenzitou, ktoré si vyžaduje, aby ste šli všetci von v krátkych dávkach, potom nasledovali obdobia odpočinku, zatiaľ čo beh na dlhé vzdialenosti sa považuje za cvičenie v ustálenom stave. Pri rozhodovaní, ktorá možnosť cvičenia je pre vás najvhodnejšia, by ste mali vziať do úvahy niekoľko faktorov.

Kalórií

Na prvý pohľad je beh na dlhé vzdialenosti lepšou voľbou, ak hľadáte spaľovanie kalórií. Podľa kliniky Mayo spáli 160 libier na osobu rýchlosťou približne 606 kalórií za hodinu pri rýchlosti 5 mph a 861 kalórií rýchlosťou 8 mph. Basketbal medzitým spaľuje iba 584 kalórií za hodinu. Tento výpočet však nezohľadňuje EPOC ani nadmernú spotrebu kyslíka po cvičení. EPOC je množstvo kalórií, ktoré vaše telo popáli po ukončení cvičenia. Po cvičení v rovnovážnom stave, ako je jogging, je EPOC minimálny, ale po tréningu s vysokou intenzitou intervalu (HIIT), ako je basketbal, bude vaše telo spaľovať kalórie zvýšenou rýchlosťou až 48 hodín. V jednej štúdii uverejnenej v septembri 2011 vo vydaní časopisu „Medicína a veda v športe a cvičení“ spálili subjekty ďalších 14 kalórií za 14 hodín po tréningu HIIT. Ak sa vezme do úvahy EPOC, pri hraní basketbalu sa spaľuje najmenej toľko kalórií, ako je beh na dlhé vzdialenosti, ak nie viac.

Svalová a kostná sila

Ďalšou výhodou, ktorá vyplýva z hrania basketbalu, je zvýšená svalová sila. Basketbal je považovaný za cvičenie s vysokým dopadom, ktoré vyžaduje neustále skákanie. Vysoko nárazové športy a cvičenia sú náročné na svaly, čo ich následne vedie k rastu a posilňovaniu. Tieto zistenia sa potvrdili v štúdii o intenzívnych intermitentných cvičeniach uverejnenej v marci 2012 v časopise "Journal of Obesity". Podľa štúdie podobné svalové zlepšenia neboli vykonané po cvičeniach s nízkym dopadom v rovnovážnom stave.

Sociálne benefity

Beh na dlhé vzdialenosti je často osamelý šport, zatiaľ čo basketbal je svojou povahou skupinový alebo sociálny šport. Podľa štúdie uskutočnenej na Oxfordskej univerzite mali veslári, ktorí cvičili v skupine, vyšší prah bolesti a vyššiu hladinu endorfínov cítiacich sa dobre ako veslári, ktorí cvičili sami. Táto štúdia môže preukázať, že cvičenie s ostatnými je príjemnejšie ako cvičenie samo o sebe, pretože mnohým ľuďom dáva väčšiu motiváciu, aby si vybrali tento druh cvičenia a pokračovali v ňom dlhodobo.

Dôležité informácie

Aj keď sa zdá, že basketbal je lepšou možnosťou cvičenia ako beh na dlhé vzdialenosti, vzhľadom na uvedené faktory to neznamená, že je to správna voľba pre všetkých. Ak uprednostňujete bežecké alebo solitérne športy, tento faktor môže ďaleko prevyšovať kalorické alebo svalové výhody basketbalu, pretože s väčšou pravdepodobnosťou sa budete držať cvičenia, ktoré vás baví. Z dlhodobého hľadiska je kľúčom k cvičeniu súlad, takže výber cvičenia, ktoré môžete dlhodobo pokračovať, je najdôležitejším faktorom z dlhodobého hľadiska.

Zdroje