Recenzia

Aká je funkcia žalúdka?


Žalúdok je dutý orgán zložený z niekoľkých silných svalových vrstiev. Je umiestnená pod rebrovou klietkou a pri každom otvore je spojená s pažerákom a tenkým črevom. Žalúdok uchováva, mieša a trávi jedlo, ktoré jeme, a chráni nás pred infekčnými organizmami, ktoré sme mohli prehltnúť.

Funkcie

Po žuvaní a zvlhčení jedla v ústach prechádza pažerákom do žalúdka. Toto je druhý krok pri trávení všetkého, čo konzumujete. Jedlo sa zmieša s žalúdočnou kyselinou a enzýmami, aby sa jedlo rozdelilo na menšie kúsky. Táto kombinácia jedla a žalúdka sa nazýva chyme. Žalúdok tiež dočasne ukladá jedlo a uvoľňuje chyme v malom množstve do tenkého čreva, kde sa ďalej štiepi na živiny, ktoré sa vstrebávajú do tela.

Význam

Kyselina žalúdka a enzýmy pomáhajú okrem rozkladu potravín zabíjať aj baktérie alebo iné infekčné organizmy, ktoré ste jesť. Žalúdok je chránený pred leptavými kyselinami žalúdka vrstvou hlienu, ktorá obkladá jeho steny. Táto vrstva hlienu chráni aj iné vnútorné orgány pred žalúdočnou kyselinou. Ak je sliznica sliznice poškodená, žalúdočné kyseliny môžu spáliť sliznicou žalúdka a poškodiť ďalšie orgány v tele.

Dôležité informácie

Väčšina žalúdočných vredov je spôsobená baktériou nazývanou Helicobacter pylori alebo H. pylori. Medzi príznaky vredov patrí pocit pálenia v žalúdku, pocity Ђњungungu alebo bolesť pár hodín po jedle alebo v noci alebo tmavá čiernobiela stolica. Antacidá a lieky, ktoré blokujú tvorbu žalúdočných kyselín, nie sú adekvátnou liečbou žalúdočných vredov spôsobených H. pylori. Tieto liečby bránia žalúdočnej kyseline poškodzovať výstelku žalúdka, ale na zabitie H. pylori potrebujete antibiotiká. Ak máte príznaky žalúdočného vredu, povedzte to svojmu lekárovi a uistite sa, že ste testovaní na prítomnosť H. pylori.

Výstraha

Rakovina žalúdka je pomerne zriedkavá a zvyčajne postihuje ľudí starších ako 70 rokov. Rizikové faktory zahŕňajú fajčenie, rodinnú anamnézu rakoviny žalúdka, stravu s vysokým obsahom tukových, údených alebo solených potravín a anamnézu žalúdočných vredov. Rakovina žalúdka bohužiaľ nepreukazuje jasné príznaky. Môžu sa vyskytnúť nevoľnosť, pocity plnosti alebo nadúvania alebo žalúdočné ťažkosti - to všetko môžu byť tiež príznaky vredov alebo zažívacích ťažkostí. Ak máte obavy, porozprávajte sa so svojím lekárom o rizikových faktoroch pre rakovinu žalúdka a o tom, či je potrebné vyšetriť.

Prevencia / Solution

Jedzte stravou s nízkym obsahom tuku a vysokým obsahom čerstvého ovocia a zeleniny a celých zŕn na podporu zdravia žalúdka a tráviaceho ústrojenstva. Vyvarujte sa alkoholu, ktorý môže dráždiť výstelku žalúdka a spôsobiť zápal alebo gastritídu. Tabaky zo sladkého drievka môžu pomôcť upokojiť a chrániť sliznicu sliznice žalúdka. Žltá 1 alebo 2 tablety obsahujúce 380 mg sladkého drievka, keď máte žalúdočné ťažkosti. Kyselina glycyrhizínová je zložkou sladkého drievka, ktorá môže zvyšovať krvný tlak, takže sa uistite, že používate iba doplnky, ktoré sú označené ako „sladké sladké drievko“. Neprijímajte žiadne rastlinné alebo voľne predajné lieky bez toho, aby ste sa najskôr poradili s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.