Recenzia

Je spinálna meningitída nákazlivá?

Je spinálna meningitída nákazlivá?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Miechová meningitída je ochorenie, pri ktorom sa zápaly meningov alebo membrán, ktoré pokrývajú mozog a miechu. Existujú dva hlavné typy meningitídy. Obidva môžu byť nákazlivé alebo sa môžu vyvinúť ako komplikácia inej choroby alebo stavu.

Bakteriálna meningitída

Bakteriálna meningitída môže byť nákazlivá. Baktérie sa šíria z človeka na človeka bozkávaním kašľa alebo dýchaním vzduchu infikovanej osoby podľa Centra pre kontrolu chorôb.

Dôležité informácie

Bakteriálna meningitída je zriedkavá, ale veľmi závažné ochorenie, ktoré môže spôsobiť poškodenie mozgu a zriedka smrť. Včasná liečba antibiotikami je veľmi dôležitá. K dispozícii je očkovanie, aby sa zabránilo infekcii.

Vírusová meningitída

Vírusová meningitída je nákazlivá a vyskytuje sa koncom leta a začiatkom jesene. Ide o mierne ochorenie, ktoré častejšie infikuje deti a mladých dospelých.

Nákazlivý

Vírusová meningitída sa môže šíriť z osobného kontaktu alebo zo stolice infikovanej osoby. Podľa Centra pre kontrolu chorôb môže vírus zostať nažive na povrchu objektu, na ktorý infikovaná osoba kýchla, dotkla sa alebo kašľala niekoľko dní.

Antibiotiká

Ak má niekto vo vašej domácnosti meningitídu, môže lekár podľa Centra pre kontrolu chorôb dať preventívne antibiotiká každému v domácnosti, aby sa predišlo infekcii.