Recenzia

Aké sú príčiny nízkych krvných doštičiek a nízkych bielych krviniek?

Aké sú príčiny nízkych krvných doštičiek a nízkych bielych krviniek?


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Doštičky sú bunky kostnej drene uvoľňované do krvi. Keď sa drží spolu, vytvárajú krvné zrazeniny, ktoré pomáhajú zastaviť krvácanie, keď máte poranenie alebo poranenie. Nízky počet bielych krviniek, leukopénia, znamená, že bunky, ktoré bojujú proti chorobám, cirkulujú v krvi. Nízky počet bielych krviniek u dospelých sa všeobecne definuje ako menej ako 3 500 bielych krviniek na mikroliter krvi; u detí sa líši podľa veku a pohlavia.

Príčiny nízkych bielych krviniek

Nízky počet bielych krviniek je zvyčajne spôsobený vírusovými infekciami, vrodenými poruchami, rakovinou alebo inými chorobami, ktoré poškodzujú kostnú dreň; lieky, ktoré ničia biele krvinky alebo poškodzujú kostnú dreň; alergie, anémia, HIV / AIDS, leukémia, lupus, parazitárne choroby, ožarovanie, reumatoidná artritída a nedostatok vitamínov.

Príčiny nízkych krvných doštičiek (trombocytopénia)

Trombocytopénia je všeobecne spôsobená zníženou produkciou krvných doštičiek produkovaných v kostnej dreni. Vírusové infekcie, infekcie e-Coli a HIV môžu potláčať tvorbu krvných doštičiek. Silná konzumácia alkoholu môže tiež zhoršiť výrobu krvných doštičiek. Akýkoľvek stav, ktorý spôsobuje, že telo používa alebo ničí viac krvných doštičiek, ako sa vyrába, môže tiež viesť k nízkemu počtu krvných doštičiek. Ďalšími príčinami sú tehotenstvo, tvorba protivírusových protilátok, ktoré napádajú krvné doštičky, lupus alebo reumatoidná artritída alebo otrava krvi závažnými bakteriálnymi infekciami. Toto nie je komplexný zoznam príčin nízkej produkcie krvných doštičiek, ale treba poznamenať, že niektoré prípady nízkych krvných doštičiek môžu ohrozovať život, najmä pri silnom zrážaní.

Diagnostika

Test CBC (kompletný krvný obraz) je krvný test, ktorý sa používa na vyhodnotenie vášho celkového zdravia a zistenie širokého spektra porúch vrátane anémie, infekcie a leukémie. Tento test meria počet červených krviniek, bielych krviniek, hemoglobínu (ktorý sa používa na prenos okysličeného proteínu do červených krviniek), hematokritu (pomer červených krviniek k tekutine alebo plazme) a počtu krvných doštičiek. Abnormálne zvýšenie alebo zníženie počtu buniek, ktoré sa zistilo pri úplnom krvnom obraze, môže naznačovať, že existuje základný zdravotný stav, ktorý si vyžaduje ďalšie testovanie. Tieto testy sa vykonávajú spôsobom „vylúčiť“, čo znamená, že sa zameriava na vylúčenie určitých diagnóz, aby sa určila konkrétna, ktorá spôsobuje problém.

Prevencia / Solution

Ak je zvýšený počet bielych krviniek, neexistuje spôsob, ako "zabrániť" alebo vyliečiť nízky počet krvných doštičiek alebo nízky počet červených krviniek. Dôraz je kladený na to, aby boli počty opäť pod kontrolou.

Nápravné opatrenia

Liečba nie je väčšinou potrebná, ale ak je to potrebné, lekár vám môže odporučiť vyhnúť sa liekom, ako je aspirín, ktoré niekedy zhoršujú funkciu krvných doštičiek; zabránenie nadmernému požívaniu alkoholu a kontaktu so športy, čo zvyšuje riziko zranenia a krvácania. Môžu sa podávať aj lieky na blokovanie protilátok, ktoré napádajú krvné doštičky. V závažnejších prípadoch sa na liečbu týchto porúch používa chirurgický zákrok na odstránenie sleziny (splenektómia), dialýza obličiek, krvné transfúzie, koncentráty krvných doštičiek a výmena plazmy.