Recenzia

Čo spôsobuje vysokú hladinu bielkovín v krvi?


Vysoká hladina bielkovín spôsobuje

Vysoká hladina bielkovín v krvi môže byť vážnym zdravotným problémom v dôsledku základných podmienok, ktoré mohli spôsobiť túto abnormalitu. Malo by sa však poznamenať, že jedna vec, ktorá nespôsobuje vysoké hladiny proteínov, je strava s vysokým obsahom bielkovín. Namiesto toho je chronický zápal alebo infekcia zvyčajne príčinou vysokých hladín proteínov v krvi.

Imunitný systém

Zvýšené hladiny bielkovín v krvi sú signálom toho, že v tele prebiehajú ďalšie zdravotné problémy. Infekcia a zápal sú dve možné príčiny, z ktorých najzávažnejšie sú HIV a hepatitída. HIV môže mať za následok narušenie imunitného systému tela do tej miery, že už nefunguje. Zápal sa zvyčajne musí znovu objaviť, aby sa zvýšili hladiny proteínov v obavách. Medzi ďalšie zápalové stavy, ktoré by mohli spôsobiť zvýšenie hladiny proteínov, patrí artritída.

Kostná dreň

V zriedkavých prípadoch môže zvýšená hladina bielkovín v krvi naznačovať ochorenie spojené s kostnou morou. Kostná dreň je materiál nachádzajúci sa vo vnútri kosti a je miestom vzniku všetkých krvných buniek. Niekedy môžu vysoké hladiny bielkovín indikovať rakovinu, ako je napríklad myelóm. Je to rakovina krvi a nachádza sa v plazmatických bunkách, ktoré sa nachádzajú hlavne v kostnej dreni. Pracujú s imunitným systémom tým, že vytvárajú protilátky v boji proti infekciám a rakovina v týchto bunkách vytvára slabinu imunitného systému. Neobvyklé množstvá bielkovín, ktoré sú výsledkom myelómu, môžu tiež spôsobiť syndróm hyperviskozity, čo je zhrubnutie krvi do bodu ovplyvnenia funkcie mozgu.