Recenzia

Príznaky malígneho melanómu


Zhubný melanóm je jednou z najsmrteľnejších foriem rakoviny. Je to forma rakoviny kože, ktorá sa zvyčajne objavuje v oblastiach tela, ktoré dostávajú najviac slnka, a ak sa včas zistí, malígny melanóm sa dá účinne liečiť. Niekoľko príznakov odlišuje melanóm od mólov alebo iných menej závažných foriem rakoviny kože.

Sprievodca A-B-C-D-E

Päť vecí, ktoré treba hľadať v malígnom melanóme, sa riadi príručkou A-B-C-D-E. Tieto pokyny vám povedia, aby ste na koži hľadali škvrny alebo škvrny, ktoré majú asymetrický tvar (A), majú okraje (B) nepravidelné, majú viac ako jednu farbu (C), majú väčší priemer (D) ako 1 / 4 palce a vyvíjajú sa (E) buď zmenou tvaru, alebo zväčšením. Tu je podrobnejšie zhrnutie každého listu.

A: Asymetrické

Najčastejšie móly kože majú guľatý alebo oválny tvar. Zhubné melanómy sú takmer vždy asymetrické - nie okrúhle - a majú pravouhlý alebo podlhovastejší tvar. Pri kontrole krtkov hľadajte tie, ktoré nie sú „okrúhle a hnedé“.

B: Hranice

Krtek a iné kožné útvary - vrátane menej závažných rakovín kože - majú zvyčajne hladké hranice. Melanomy vždy mali otrhané alebo vrúbkované hranice, ktoré sa neriadia bežným vzorom (napríklad mapa Ruska). Ak máte rast kože s nepravidelnými okrajmi, je to červená vlajka.

C: Farba

Farba zhubného melanómu je ďalšia vec, ktorá ho robí vynikajúcim. Väčšina kožných výrastkov a krtkov sú rôzne odtiene hnedej, ale melanómy môžu mať niekoľko farieb vrátane hnedej, červenej, fialovej a čiernej, ktoré sú rozptýlené počas rastu.

D: Priemer

Aj keď existujú určité výnimky - najmä pre krtkovia, ktoré má niekto od narodenia - veľké prírastky kože a krtky sú ďalším nebezpečným znakom. Väčšina mólov nemá zvyčajne priemer väčší ako 1/4 palca, čo je asi priemer gumy na ceruzky (dobrý spôsob, ako ju zmerať, je umiestniť gumu na krtko). Zhubné melanómy sú takmer vždy väčšie ako štvrť palca, takže hľadajte nové výrastky, ktoré sú veľké a vynikajúce.

E: Vyvíjame sa

Aj keď sa nové móly objavujú pravidelne s pribúdajúcim vekom, zriedka sa zväčšujú. Malígne melanómy vynikajú tým, že sa neustále vyvíjajú rastúcimi väčšími a meniacimi sa farbami. Melanomy tiež môžu svrbiť a krvácať, keď sú poškriabané, čo krtek robí zriedka. Ak teda máte krtka, ktorý nie je okrúhly, má nepravidelné okraje a viac farieb, nechajte ho okamžite skontrolovať dermatológom alebo lekárom.