Rôzne

Účinky nehybnosti na telesné systémy

Účinky nehybnosti na telesné systémy


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Niektoré zranenia a choroby vyžadujú, aby človek zostal v posteli a nehybný, kým nebude lepší. Môže to byť nielen emocionálne ťažké pre človeka, najmä pre človeka, ktorý je zvyčajne veľmi aktívny, ale môže si tiež vyberať daň na tele. Každý systém je ovplyvňovaný inak dlhou dobou nehybnosti.

Kardiovaskulárne

Kardiovaskulárny systém je zodpovedný za transport krvi cez vaše telo, aby priviedol kyslík a živiny do všetkých častí tela. Ak ste imobilný, vaše srdce musí pracovať tvrdšie, než keby ste boli aktívny. Riziko vzniku zrazeniny v krvnom riečisku, ktoré potenciálne blokuje rozhodujúce operácie v tele, je vyššie, ak už nie ste aktívny. Okrem toho nedostatok pohybu vo všeobecnosti spomaľuje krvný obeh, pretože krvné cievy využívajú činnosť svalov na podporu pohybu krvi v tele.

Dýchacie

Možno si myslíte, že dýchací systém bude mať ľahší čas, keď nebudete aktívny. To však nie je tento prípad. Kvapalina má vyššiu pravdepodobnosť hromadenia sa v pľúcach, keď ste imobilný, pretože vaše svaly nepracujú na odstránení prebytočnej tekutiny z tela. Vaše dýchanie je tiež plytšie, čo vedie k tomu, že oblasti pľúc sa už nepoužívajú. Ak k tomu dôjde, oblasti, ktoré sa už nepoužívajú, sa môžu zrútiť a stať sa zbytočnými. To tiež vedie k menšej výmene kyslíka / oxidu uhličitého vo vašich pľúcach.

Svalov a kostí

Svaly a kostrový systém vo vašom tele sú jednou z oblastí tela najviac postihnutých imobilitou. Ak nepoužívate svaly, začnú slabnúť a zhoršovať sa. Svaly sa tiež skrátia, pretože sa nepoužívajú. Začnú strácať flexibilitu. Vaše kosti tiež začínajú strácať svoju hustotu, pretože nedostatok tlaku na kosti znižuje množstvo vápnika, ktoré absorbujú. Preto veľa ľudí, ktorí trpia stavom, ktorý vedie k nepohyblivosti, či už ide o nepohyblivosť celého tela, alebo iba o jednu časť, napríklad zlomenú ruku, musí prejsť fyzickou terapiou, keď sú uzdravení.

Nervózny

To, ako sa vaše telo cíti, je ovplyvnené dlhotrvajúcou nepohyblivosťou. Ak ste dlhodobo nehybní, vaše telo neustále vyvíja tlak na určité časti tela. Tento tlak začne spôsobovať bolesť, ale časom si všimnete nové pocity, ako je brnenie, a nakoniec vôbec necítite. Môžete tiež zažiť nezvyčajné kŕče v nervoch.

Gastrointestinálne

Trávenie je tiež ovplyvňované nehybnosťou, najmä v prípadoch, keď nemôžete jesť jedlo obvyklým spôsobom. Pokles aktivity tiež zníži vašu chuť do jedla, čím spôsobí, že budete jesť menej. Tráviaci systém sa tiež spomaľuje, čo vedie k pomalšiemu tráveniu potravy. To môže spôsobiť fekálne narážky a zápchu.

Urogenitálne

Genitourinárny systém je zodpovedný za udržiavanie správnych hladín tekutín v tele. Ak ste imobilný, systém sa stáva menej účinným a spôsobuje, že si vaše telo zadržiava viac tekutín. S nehybnosťou sa zvyšuje aj riziko infekcie močového mechúra a obličkových kameňov. Ak ste imobilný, všetky vaše svaly sa oslabia, vrátane svalov v močovom mechúre. Môže to spôsobiť neúplné vyprázdňovanie, čo prispieva k zvýšenému riziku infekcie močového mechúra.

Metabolizmus

Metabolizmus je okrem iného súčasťou endokrinného systému, ktorý riadi, ako sa trávi jedlo. Keď ste imobilizovaný, metabolizmus sa značne spomaľuje. To môže spôsobiť nevyváženosť elektrolytov v tele, čo môže spôsobiť problémy v celom tele. Výmena plynov a živín vo vašom tele je tiež ovplyvnená zmenou metabolizmu. Niektoré z vedľajších účinkov zmien metabolizmu zahŕňajú nevoľnosť, tráviace ťažkosti a plyn.

Kožné

Vaša pokožka tvorí hlavný systém a môže byť negatívne ovplyvnená imobilizáciou. Postele sú častým vedľajším účinkom toho, že sa nemôžu presúvať z postele. Akékoľvek miesto, ktoré má stály tlak, je ohrozené týmito bolesťami. Ak je vaše telo nepohyblivé, vyliečenie z pokožky trvá dlhšie. Opuch je tiež problémom pre tých, ktorí sú imobilní, spôsobený hlavne zvýšením tekutín v tele z dôvodu neúčinnosti genitourinárneho systému.