Rôzne

Vedľajšie účinky vysokej hladiny draslíka

Vedľajšie účinky vysokej hladiny draslíka


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vysoká hladina draslíka v krvi je stav známy aj ako hyperkalémia. Draslík je elektrolyt používaný v tele na správne fungovanie svalov, nervov, tráviaceho a cirkulačného systému. Je obzvlášť dôležitý pre srdce a je regulovaný obličkami. Hladina draslíka vyššia ako 5 mekv / l sa považuje za vysokú. Ak sa nelieči, môže mať hyperkalémia 67% úmrtnosť.

Srdce

Najzávažnejším vedľajším účinkom vysokých hladín draslíka je jeho účinok na srdce. Hyperkalémia môže spôsobiť srdcové arytmie alebo abnormálne srdcové rytmy z dôvodu zmien elektrických impulzov v srdcových svaloch. Môže spôsobiť pomalý alebo slabý pulz, bolesť na hrudníku alebo búšenie srdca. Čím je hyperkalémia závažnejšia, tým väčší je účinok a potláča elektrickú aktivitu v srdci. Ak sa nelieči, môže to spôsobiť zastavenie srdca.

Zažívacie ústrojenstvo

Zvýšené hladiny draslíka ovplyvňujú aj hladké svaly, ako sú napríklad tráviace ústrojenstvo. Gastrointestinálne príznaky sú niektoré z najbežnejších vedľajších účinkov hyperkalémie. Zahŕňajú nevoľnosť, zvracanie, bolesti brucha a hnačku, čo môže tiež viesť k nesprávnej absorpcii základných živín.

Nervový systém

Nadbytok draslíka nepriaznivo ovplyvňuje nervový systém prerušením elektrických signálov vysielaných nervami. Pretože sú nervy zodpovedné za riadenie všetkých telesných funkcií, vedie to k nesprávnemu výkonu a môže to ovplyvniť také veci, ako je reč, mobilita a funkcia čriev a močového mechúra.

Svalová sústava

Vysoké hladiny draslíka môžu tiež spôsobiť problémy s funkciou kostrových svalov. Môže to mať za následok hyperkalemickú periodickú paralýzu, ktorá je tiež zriedkavou dedičnou poruchou. U pacienta sa náhle rozvíja hyperkalémia, ktorá spôsobuje ochrnutie svalov. Je to najpravdepodobnejšie spôsobené prerušením alebo potlačením elektrickej aktivity svalu. Môže tiež vyvolať pocity slabosti vo svaloch a brnenie na končatinách.

Obličky

Obličky sú nevyhnutné pri odfiltrovaní prebytočného draslíka z krvi. Poškodené obličky môžu ovplyvniť tento filtračný systém, čo môže viesť k zvýšeniu hladiny draslíka v dôsledku zníženej funkcie obličiek. Toto zvýšenie môže zhoršiť problém, pretože pri zvyšovaní hladiny draslíka pokračuje v znižovaní účinnosti obličiek.

Dôležité informácie

Vedľajšie účinky zvýšených hladín draslíka sa nemusia prejaviť, kým nie sú hladiny draslíka nebezpečne vysoké. Hladina draslíka vyššia ako 7 mEq / l sa považuje za ťažkú ​​hyperkalémiu a môže mať za následok hnačku, bolesť na hrudníku, búšenie srdca alebo zlyhanie srdca. Ak sú vaše obličky akýmkoľvek spôsobom ohrozené a vyskytnú sa akékoľvek vedľajšie účinky, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.