Rôzne

Problémy s ovosom a štítnou žľazou

Problémy s ovosom a štítnou žľazou


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Štítna žľaza, endokrinná žľaza tvaru motýľa, ktorá sa nachádza pred krkom blízko priedušnice, reguluje hormóny, metabolizmus a produkciu bielkovín. Tyroxín (skrátene T3) a trijódtyronín (T4), hormóny vylučované štítnou žľazou, cestujú do iných častí tela. Keď zlyhajú funkcie štítnej žľazy, zmeny v strave môžu urýchliť jej návrat k vyváženej produkcii. Ovos, dlho považovaný za jedno z najpriaznivejších potravín v prírode, je v mnohých prípadoch prospešný pre štítnu žľazu.

Hypotyreóza (nedostatočná štítna žľaza)

Hypotyreóza alebo nedostatočne aktívna štítna žľaza sa objaví, keď štítna žľaza prestane vylučovať potrebné množstvo hormónov. Mnoho symptómov spôsobených hypotyreózou sa dá spočiatku nesprávne diagnostikovať ako mnoho iných stavov alebo jednoducho starnúť. Nárast hmotnosti, únava, chrapľavý hlas a bolesti svalov sú len niektoré príznaky nedostatočnej štítnej žľazy. Lekári často predpisujú syntetické hormónové tablety, aby čelili nedostatku prirodzenej výroby hormónov. Zelené ovosy (Avena sativa) však dočasne upokojujú nervy a depresiu spojenú s nedostatočnou štítnou žľazou. Všetky typy ovsa sú vhodné na hypotyreózu. Medzi vírusy patria toniká predávané v obchodoch so zdravou výživou; ovsený čaj vyrobený z nezrelého ovsa; alebo balené ovsené tyčinky alebo obilniny. A samozrejme, ovsené vločky.

Hypertyreóza (hyperaktívna štítna žľaza)

Ak štítna žľaza vytvára príliš veľa hormónov, hypertyreóza alebo nadmerne štítna žľaza, spôsobuje rýchly úbytok hmotnosti, tras, dýchavičnosť a neschopnosť tolerovať teplo. Rádioaktívny jód sa môže použiť na usmrtenie hyperaktívnych buniek štítnej žľazy. V závažných prípadoch je potrebné odstrániť niektoré alebo všetky štítne žľazy. Pri liečbe hypertyreózy sa vyhýbajte ovsu a doplnkom ovsa, spolu s cukrom, mliečnymi výrobkami, pšenicou a borovicami. Namiesto toho jedzte goitrogénne potraviny, napríklad listovú zeleninu, ktorá znižuje prítomnosť jódu produkujúceho hormóny v tele.

Údržba štítnej žľazy

Ak štítna žľaza funguje normálne, TSH (hormón stimulujúci štítnu žľazu), ktorý reguluje produkciu T3 a T4, testuje v normálnom rozmedzí od 0,4 do 5,0. Ak sú skóre T3 a T4 tiež normálne a vy si udržujete rovnakú váhu po dlhú dobu, máte zdravú štítnu žľazu. Dobre vyvážená strava vrátane mierneho množstva ovsa - napríklad tých, ktoré sa nachádzajú v raňajkách cereálií a ovsených vločkách - zaistí bezproblémovú fungovanie štítnej žľazy.

Súvisiace poruchy

Porucha trávenia, nazývaná celiakia, narúša vstrebávanie potravinových živín a poškodzuje tenké črevo. Je úzko spätá s autoimunitnou chorobou štítnej žľazy. Ľudia s celiakiou trpia neznášanlivosťou gluténu a mali by sa vyhnúť pšenici, jačmeňu a raži, ale môžu čisto konzumovať ovos na obmedzenom základe, ak neobsahujú stopy pšeničného lepku. Pacienti s inými poruchami súvisiacimi s autoimunitným ochorením štítnej žľazy, ako je Graveova choroba alebo Hashimotova choroba, by mali konzumovať aj ovos bez pšeničného lepku.

Iné prínosy pre zdravie

Ovos je jedným z najlepších potravín pre vaše všadeprítomné zdravie. Okrem pôsobenia na hypotyreózu ovos dodáva vlákninu, znižuje cholesterol a vysoký krvný tlak a udržuje vaše srdce silné. Ovos tiež znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu a určitých druhov rakoviny.